2022 Temmuz Asgari Ücret Zammı İçin Geri Sayım Başladı

2022 Temmuz Asgari Ücret Zammı İçin Geri Sayım Başladı

Maaş zamlarının Temmuz ayında yoğunlaşması ile birlikte gözler bu aya çevrilmiş durumda. Emekli ve memur maaşlarına zam beklentisinin yanı sıra dar gelirli vatandaş içinde yeni maaş düzenlemelerinin söz konusu olması birçok haberi beraberinde getiriyor.

2022 yılında beklenilenin üzerinde asgari ücret zammı ile birçok kişinin yüzünü güldüren zam oranı, gelen zamlarla birlikte cazibesini kaybetmiş bulunuyor. Güncel asgari ücret rakamı bilindiği üzere 4,253 TL. İlk üç aylık enflasyon rakamlarının ortalama olarak %60’lrın üzerinde çıkması, yeni bir ek zam haberlerinin ardı arına gelmesine neden olmuştur. Enflasyon sorunu günden güne büyürken, küçülen asgari ücret maaşları dar gelirli vatandaşın daha da çok geçim sıkıntısı çekmesine neden oluyor.

2022 Temmuz Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2022 öncesi enflasyon rakamları yüzde 36 seviyelerinde iken yüzde 50’lik artışla 4253 liraya yükseltildi. Neredeyse ilk 6 aylık dönemde enflasyon oranları kendini ikiye katlarken, 2022 Temmuz zam oranının ne seviyede olacağı büyük merak konusu.

Zam tartışmaları hükümet ve muhalefet arasında sıkça gündem olurken, TBMM tarafında da sıklıkla asgari ücretli çalışanların lehine öneriler meclise sunuluyor.

61a875f286b24a1114655ea4.webp

Haziran Enflasyon Verisi Her Şeyi Netleştirecek?

Döviz kurundaki artış ve market fiyatlarındaki fiyat artışları haziran ayı enflasyon verilerinin negatif yönde olacağı düşüncesini beraberinde getiriyor. İlk beş aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında %70 seviyelerini geçmiş olan rakamlar, haziran ayında da açıklanacak olan tablonun iç açısı olmayacağını hissettiriyor. Bu nedenle sıkça asgari ücretlilerin maaşlarına düzenleme ve yeni bir ek zam müjdesi gibi haberler vatandaşı daha çok merakta bırakıyor.

Asgari Ücret Ek Zammına Ak Parti Görüşü

MKYK toplantısı sonrası soruları cevaplayan ak Parti sözcüsü Ömer Çelik, dört gözle gelmesi beklenen asgari ücret Temmuz zammına ilişkin soruları cevapladı. Açıklamasında; asgari ücretli çalışanların ekonomik durumlarının korunmasına yönelik düzenlemelerin gündem konuları arasında yer aldığını belirtmiştir.

Dar geliri ile yüksek fiyatlara karşı direnen vatandaşların yaşam koşullarının Ak Parti tarafından yakından takip edildiği de açıklamaları arasında yer alıyor. Devamında ise; gençlerin, esnafın ve emeklilerin ekonomik beklentilerinin her daim gündemlerinden düşmediğini eklemiştir. Çalışma Bakanlığı’nın yakın takibinde yer alan bir konu olarak zamanlama ve planlama konusunda en doğru zamanı beklediklerini de belirtiyor.

para-nedir.jpg​​​​​​​

Asgari Ücret Temmuz Zammı Olumlu Hava Estirecek mi?

2022 yılına girilmesi ile birlikte Ocak ayının ilk günlerinde yapılan asgari ücret zammı büyük ölçüde yüzleri güldürmüş olsa da bu sevinç oldukça kısa sürdü. Döviz kurundaki rekor seviyelerin görülmesi ile birlikte hayat pahalılığının kaçınılmaz olması, Temmuz asgari ücret ek zammının gündemden düşmemesi birçok vatandaşı düşündürüyor.

Beklentileri karşılamakta yetersiz kalan asgari ücret zammına karşılık gelen zamları yeni bir zam ile birlikte yeni zamlarında yolda olacağı konusunda vatandaşın endişe yaşamasına neden oluyor. İlerleye günlerde netlik kazanacak olan asgari ücret Temmuz zammı konusu, alım gücünü ne derece etkileyecek en çok merak edilenler arasında.

Asgari Ücret Temmuz’da 5000 Lira Olacak mı?

TÜİK verilerine göre yoksulluk sınırının çok çok altında kalan asgari ücretin en azından 5000 TL seviyelerinde olması gerektiği birçok devlet adamının önerileri arasında yer alıyor. Yapılması beklenen ek zamla birlikte asgari ücretin 5000 lira olması alım gücü fazlasıyla düşen vatandaşın biraz da olsa cebini rahatlatacaktır. Güncel enflasyon verileri ışığında belirlenecek olan son zam oranları milyonlarca dar gelirlinin bütçesi için ne denli etkili olacak ilerleyen günlerde görülecektir.

Bu haber toplam 293 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.