Çin Ekonomisi Yüzde 8,1 Büyüme Rakamını Yakaladı! Dünya Ekonomisini Etkileyecek Seviye…

Çin Ekonomisi Yüzde 8,1 Büyüme Rakamını Yakaladı! Dünya Ekonomisini Etkileyecek Seviye…

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak gösterilen Çin, büyüme rakamlarını resmi olarak açıkladı. Küresel piyasalarda yatırımcıların yakından takip ettiği Çin ekonomik büyüme verileri büyük dikkat çekti…

Koronavirüs pandemisine rağmen Çin ekonomisi hızlı bir şekilde büyümeye devam etti. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından son dakika gelişmesi olarak açıklanan verilere göre Çin ekonomisindeki büyüme hızı yüzde 8.1 oldu. 2021 yılında ekonomisini yüzde 8.1 oranında büyüten Çin, özellikle sanayi üretiminde ciddi bir artış yaşadı. Ancak ülkedeki perakende satışlarda hafif bir gerileme olması da dikkatlerden kaçmadı.

Kurumun açıkladığı resmi verilere göre Çin, 2021 yılının sadece dördüncü çeyreğinde yıllık bazda yüzde 4 oranında bir büyüme performansı ortaya koydu. Çin’in bu şekilde hızlı büyümesi, ekonomik anlamda dengeleri değiştirebileceği şeklinde yorumlandı. Çin’de perakende satışlar 2021 yılının Aralık ayında yüzde 1.7 oranında arttı. Dünyanın en büyük 2 ekonomisinden biri olarak gösterilen Çin’in bu ekonomik büyüme verileri, küresel piyasalarda da epey karşılık buldu.

Çin Perakende Satışları Beklentinin Altında

5c8c3e4907291c1d74fb3c04.jpg

Çin’de sanayi üretimi 2021 yılının aralık ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.3 oranında artması dikkat çekti. Bu şekilde hızlı bir büyüme performansı ortaya koyan Çin, ekonomik anlamda diğer ülkelere fark atmayı sürdürdü. Öte yandan perakende satışlar ise beklentilerin altında kaldı. 2021 yılının Aralık ayındaki perakende satış oranı, aynı dönem için yüzde 1.7 oranında yükselmesine rağmen beklentileri karşılayamadı. Dünyanın önde gelen ekonomilerinden Çin, sabit varlık yatırımları ise 2021 yılı içinde yüzde 4.9 oranında büyüdü. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından bugün açıklanan veriler, dünya ekonomik basınında geniş yankı buldu.

Çin’de İşsizlik Rakamları Açıklandı

Küresel piyasaların yakından takip ettiği Çin ekonomisine dair açıklanan önemli veriler arasında işsizlik oranları da yer aldı. Ülkede işsizlik yüzde 5.1 oranında kalırken, 16 ile 24 yaş arası işsizliğin yükselmesi dikkat çekti. Bu yaş grubu arasındaki işsizlik oranı yüzde 14.3 olarak açıklandı ve yüksek seviyedeki seyrini sürdürdü. Çin Ulusal İstatistik Bürosu verileri küresel piyasalarda ses getirdi.

Bu haber toplam 298 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.