NATO’dan Kritik Türkiye Açıklaması Yapıldı! Türkiye Önemli Bir Müttefik

NATO’dan Kritik Türkiye Açıklaması Yapıldı! Türkiye Önemli Bir Müttefik

İlki gerçekleştirilen toplantı sonrası yaptığı konuşma ile çarpıcı açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Afganistan tutumu yanında, NATO’nun ittifak platformu olarak...

İlki gerçekleştirilen toplantı sonrası yaptığı konuşma ile çarpıcı açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin Afganistan tutumu yanında, NATO’nun ittifak platformu olarak değerlendirilmesi ve 2030 NATO gündeminin belirlenmesi gibi başlıklara değindi. Pandemi süresi nedeniyle uzun zaman sonra gerçekleştirilen toplantının verimli geçtiğine dikkat çeken Stoltenberg, ittifaklar için yeni bir dönem açılacağını belirtirken, NATO 2030 gündemi için maddi ve manevi destek hissettiğini sözlerine ekledi.

Güçlü Bir NATO 2030 Gündemi Oluşturulacak

Yaptığı basın açıklaması ile NATO’nun küresel güç dengesine ve uluslararası arenadaki rolüne dikkat çeken Stoltenberg, NATO’nun önemli bir platform olduğunu belirtti. Kuzey Amerika ve Avrupa arası ilişkilerde yeni bir döneme işaret eden Stoltenberg, NATO’nun uluslararası düzeyde transatlantik ilişkisi sayesinde siyasi bütünlüğünü koruduğuna değindi. NATO’da yaşanan değişiklik ve artan güven ortamı ile güçlü bir 2030 gündemi için engel kalmadığını belirten Stoltenberg, Nato’nun aynı zamanda toplu savunmanında merkezi olduğunu vurguladı.

NATO Savunmasını Güçlendiriyoruz

NATO’nun oluşturduğu güven ortamını siyasi bütünlük ve savunma mekanizmalarının temeli olduğunu belirten Stoltenberg, güvenliğin artırılmasına için NATO savunasını güçlendirdiklerini ifade etti. Bu gelişme için ortak fonlarda artış yapılmasını gündeme getirdiğini söyleyen Stoltenberg, fonlardaki artış ile müttefikler arasında enerji ve telekomünikasyon alt yapılarının geliştirilmesi ve NATO’nun güçlendirilmesi konularını görüştüklerini söyledi.

Sürdürülebilir Barışın Tek Yolu!

Gerçekleştirilen toplantıda Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Afganistan konularının ele alındığını belirten Stoltenberg, Orta Doğu ve Kuzey Afrika üzerinde görüşlerin belirtildiğini uluslararası arenada istikrarın sağlanması için AB ve BM gibi ortaklar ile ilişkilerin güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. NATO’nun Afganistan üzerindeki 10 bin askerlik varlığının devam edeceğini ve gerekli tüm önlemlerin alınacağını belirten Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Afganistan Barış Sürecine ev sahipliği yapmayı önerdiğini açıkladı. Çavuşoğlu’nun teklifini değerlendiren Stoltenberg, Türkiye’nin sınır komşuları ve terörle mücadelesi bakımından önemli bir müttefik olduğuna vurgu yaptı

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.