Sırbistan Vize İstiyor Mu? Sırbistan Para Birimi Nedir? Karadağ'a Vizesiz Gidilir Mi?

Sırbistan Vize İstiyor Mu? Sırbistan Para Birimi Nedir? Karadağ'a Vizesiz Gidilir Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz gün Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile görüşmesinden sonra Sırbistan’a gitmek isteyenler araştırmalarına devam ediyor. İşte Sırbistan ve Karadağ’a gitmek isteyenlerin bilmesi gerekenler…

Sırbistan, Balkanlarda yer alan ülkelerden biri olup 2006 yılında Karada-‘dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Sırbistan Cumhuriyeti olarak resmi adını koyan ülkede, cumhuriyet yönetim şekli mevcuttur. Ülkenin doğusunda Romanya ve Bulgaristan yer alırken batısındaki komşuları ise Hırvatistan ve Bosna Hersek’tir. Sırbistan Cumhuriyeti’nin kuzeyinde Macaristan yer alır.

Sırbistan Vize İstiyor Mu?

Sırbistan’a turistik olarak seyahat etmek isteyenlerin en çok merak ettiği konuların başında vize muafiyeti gelir. Sırbistan’ın başkenti Belgrad olup ülkede konuşulan resmi dil Sırpçadır. Kullanılan para birimi ise Sırp Dinarı’dır. Sırbistan’a turistik olarak seyahat etmek isteyen kişilerin ülkede Sırp Dinarı kullanması gerekir.

Sırbistan’a turistik olarak gitmek isteyenlerin Umumi (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri), Diplomatik (Siyah) pasaportları ile vizesiz olarak giriş yapmaları mümkündür. Bu pasaportlara sahip tüm Türk vatandaşları 6 ay içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirme imkanına sahiptir.

Sırbistan’ın Türk Vatandaşlarına uyguladığı vizesiz seyahat politikası izlemesine rağmen sınırda herhangi bir sorun yaşamamak adına bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Vatandaşların Sırbistan’a giriş yaparken ülkede yapacakları seyahat için otel, uçak rezervasyon belgeleri ve benzeri kanıtları yanlarında bulundurmaları faydalı olacaktır. Öte yandan Sırbistan’a 6 ay içerisinde 90 gün süreden fazla kalacak olan Türk vatandaşlarının Sırbistan Cumhuriyeti Konsolosluğu’na giderek ikamet başvurusunda bulunmaları şarttır.

Karadağ’a Vizesiz Gidilir Mi?

5be7e83a67b0a82450343356.jpg

Balkanlarda yer alan ve 2006 yılında bağımsızlığını ilan eden Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır. 2019 yılı nüfus sayımına göre Karadağ’ın nüfusu 678.033’tür. Türkiye’den Karadağ’a yapılan seyahatlerde de vize muafiyeti geçerlidir.

Karadağ’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları, Umuma Mahsus (Bordo), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Diplomatik (Siyah) pasaportları ile birlikte ülkeye vize olmadan giriş yapabilirler. Türk vatandaşları, Türkiye ve Karadağ arasındaki Vize Muafiyeti Anlaşması kapsamında 180 gün içerisinde 90 günlük süreyi geçmemek kaydıyla vizeden muaf tutulurlar.

Bu haber toplam 379 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.