2022 ‘de Bitcoinden Fazla Düşüş Performansına Sahip Hisseler

2022 ‘de Bitcoinden Fazla Düşüş Performansına Sahip Hisseler

2021 yılı çerçevesinde kripto para yatırımcılarının yüzünü güldüren Bitcoin, 68 bin dolar seviyelerinden 2022 yılında 23 bin dolara kadar sert düşüşü ile en çok kaybettiren enstrümanlardan biri oldu.

Kripto para borsası tarafında bulunan yatırımcılar için kötü bir yıl geçirmiş olmaları kaçınılmaz olduğu kadar, bazı hisse senetleri de yatırımcılarını en az Bitcoin kadar üzdü.

Bitcoin 2022 yılının ilk yarısını neredeyse yüzde 55’lik bir düşüşle kapatıyor. Aynı olumsuz hava S&P 500 hisseleri içinde geçerli olmakla birlikte yatırımcıların birçoğu portföylerinin büyük bir kısmını eritti.

bitcoin-2022de-100-bin-dolar-olabilir.jpg

Bitcoin’ den Fazla Düşecek Hisseler

TradingView verilerine göre Bitcoin’den daha fazla düşerek yatırımcılarına kaybettiren diğer hisseler şunlar:

  • Netflix(NFLX) yüzde 71,8 oranında bir düşüş yaşattı.
  • ETSY yüzde 61,4,
  • Paypal (PAYPL) yüzde 60,9 oranında,
  • Moderna (MRNA) yüzde 53,9
  • Caesars Entertainment (CZR) yüzde 57,6 oranında düşüş kaydetti.

Her bir hisse senedi yatırımcılarını yüzde 50’ye varan kayıplarla 2022 yılının kötü bir deneyimle sonuçlanmasına yol açtı. Yatırımlarını Bitcoin gibi güven vermeyen bir yatırım aracından ziyade güven veren hisse senetlerine gerçekleştirmek isteyen yatırımcılar Bitcoin yatırımcılarından daha fazla kayıp yaşadı.

kripto-para-dunyasi-guncel-haberler-20201008.webp​​​​​​​

Öne çıkan ve estirdikleri olumsuz hava ile düşüş trendine girildiği algısını yaratan hisseler bir yana 500 hisseden oluşan S&P 500 listesinde yatırımcılarına çok fazla kazandıracak yüzlerce hisse bulunuyor. Hızlı düşüşe geçen hisselerin dışındaki hisselere yatırım yapan kişilerin Bitcoin’den daha çok kazandıkları gerçeği de yadsınamaz.

Bitcoinden Daha Bir Kazanç Sağlayan Alternatiflerden Biri de Altın

Güven duygusun yatırımcılarında büyük ölçüde kaybettiren Bitcoin, tercihlerin daha güvenli yatırım araçlarına doğru kaymasına neden oluyor. Her zaman güvenli liman olarak adlandırılan altının son dönemde yükselişe geçmesi, birçok kripto para yatırımcısının artık altın tarafında işlem gerçekleştirmelerine neden olmuştur.

1000 lira üzerine çıkan ve bu seviyedeki istikrarını sürdüren altın geçtiğimiz hafta 1045 lira civarındaydı. Yüksek faiz kararı neticesinde çabuk etkilenen para piyasaları yatırımcıların yaz tatili sürecinde de nasıl bir yol izleyecekleri konusunda kararsız olmalarını kaçınılmaz hale getiriyor. Belli bir Süre Kripto para borsasındaki negatif sürecin sürmesi tahmin ediliyor.

Bu haber toplam 289 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.