2022 Emekli Maaşları Belli Oldu! Emekliye Ek Zam Gelecek Mi?

2022 Emekli Maaşları Belli Oldu! Emekliye Ek Zam Gelecek Mi?

Milyonlarca emekli vatandaşın merakla beklediği 2022 yılı emekli maaşı zamları netlik kazandı. Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra emekli maaşlarına yapılacak zam oranı açıklandı…

Türkiye’de milyonlarca emeklinin merak ettiği 2022 yılı emekli maaş zamları açıklandı. TÜİK’in aralık ayı enflasyon raporundan sonra emekli maaşlarına yeni yılda yapılacak zam oranı netlik kazandı. Bunun yanı sıra hükümet, milyonlarca emekliye enflasyon zammı dışında ek zam sözü vermişti. Kabine toplantısından çıkacak karara göre emekli maaşı alt sınırına yeni düzenleme yapıldı. İşte 2022 yılı emekli maaşı zam oranları…

Yeni yıla büyük umutlarla girmek isteyen milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren gelişmeler yaşandı. TÜİK tarafından açıklanan aralık ayı enflasyon rakamları kamuoyunda büyük ses getirdi. Böylelikle milyonlarca vatandaşın beklediği emekli maaşına yapılacak zam oranları netlik kazanmış oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli maaşlarına yapılan yeni düzenlemeyi kabine toplantısı sonrası yaptığı basın açıklamasında duyurdu.

En Düşük Emekli Maaşına Yeni Düzenleme

Kabine toplantısında milyonlarca emeklinin 2022 yılında maaşlarına yapılacak ek zam oranını görüşüldü. Toplantı sonrası önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Emeklilerimizin maaşlarında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz. Buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerimizle ilgili yeni bir alt sınır belirledik. Hiçbir emeklimiz 2 bin 500 altında maaş almayacak. Aylık geliri bin 500 liradan başlayan emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz.”

Memur ve Memur Emeklisi 2022 Maaş Zamları

TÜİK aralık ayı enflasyonu yüzde 13.58 olarak açıklanırken yıllık enflasyon rakamı ise yüzde 36.08 oldu. Bu verilere göre memur ve memur emeklisinin 2022 yılı ilk 6 aylık dönemde alacağı maaş zammında enflasyon farkı yüzde 20.65 oldu. Toplu sözleşmeye göre memur ve memur emeklisinin ocak maaşlarına yüzde 5 artış yapılacaktı. Buna ek olarak 6 aylık enflasyonun yüzde 3’ü geçen kısmı da ilave edilecek. Böylelikle memur ve memur emeklisi vatandaşların maaşlarına yüzde 25.65 oranında zam yapılması gündeme geldi. TÜİK aralık ayı enflasyon rakamlarından sonra milyonlarca memurun ve memur emeklisinin 2022 yılında alacağı maaşlar belli oldu.

Bu haber toplam 643 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.