2022 Evlilik Yardımı Başvuru Şartları Neler? Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 Evlilik Yardımı Başvuru Şartları Neler? Evlilik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 yılı içerisinde evlenmek isteyen ve dul – yetim aylığı alan kişilere devlet tarafından evlilik yardımı yapılır. Evlilik yardımı başvuru şartlarını ve yöntemlerini hazırladık. Başvuru koşullarını öğrenerek başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Evlilik yardım desteği devlet tarafından yetim aylığı alan kişilere verilen bir toplu ödemedir. Evlenecek olan kişiler aylık olarak ödenen yardımı, 1 yıllık olarak alarak evlilikleri için kullanabilir. Evlilik yardım desteğinden şartları yerine getiren kişiler yararlanabilir. Evlilik yardımı başvurusu SGK ve E- devlet üzerinden yapılır. Evlilik yardım desteği almak için ayrıca 18 yaşının tamamlanmış olması da şartlar arasında bulunur.

Evlilik Yardımı Başvurusu İçin E- Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

Evlilik yardımı başvurusu yukarıda belirtilen platformlardan kolayca yapılabilir. Eğer başvuru e – devlet sistemi üzerinden yapılacak ise öncelikle e – devlet sistemine giriş yapmak gerekir. Sisteme;

  • E – devlet şifresi,
  • Mobil imza,
  • E – imza,
  • Kimlik kartı bilgileri
  • İnternet bankacılığı

Yöntemleri ile giriş yapılabilir. İnternet bankacılığı ile giriş yönteminde 23 farklı bankanın çevrim içi bankacılık hesabı bulunur. Bu bankalardan herhangi birinde hesabı ve internet bankacılığı giriş şifresi olan kişiler bu yöntem ile e – devlet sistemine giriş yapabilir.

Evlilik Yardımı Başvurusu E- Devlet’ten Nasıl Yapılır?

E – devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ise arama motoru ya da site içi menü aracılığı ile öncelikle İlksan’a ulaşılması gerekir. İlksan’a ulaşıldıktan sonra Evlilik Yardımı Başvurusu sekmesinden gerekli işlemler tamamlanabilir. Eğer kişiler 4357 sayılı Kanun gereğince 11/2 Maddesinde yer alan tanıma uyuyor ise başvurularını açılan ekrandan gerçekleştirebilirler. Eğer başvuru sahibi ilgili kanuna tabi değil ve sandık üyeliği bulunmuyor ise başvurusu tamamlamaz.

Evlilik Yardımı Başvurusundan Kimler Yararlanabilir?

ceyiz-hesabi.jpg

Evlilik yardımından yararlananlar bu yardım için belirlenen şartları yerine getiren Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarıdır. Evlilik yardımı başvurusu yapıldıktan sonra incelemeye alınır ve görevliler tarafından titizlikle başvuru değerlendirilir. Değerlendirmenin ardından ise eğer başvuru olumlu sonuçlanmış ise ilgili yardım miktarı kişinin hesabına ya da PTT şubesine aktarılır. Ziraat Bankası hesabı olan kişilerin ödenekleri, Ziraat Bankasına yatırılır.

Evlilik yardımı alan kişilerin dul ve yetim aylığı gibi desteklere tabi olması gerekir. Ölen bir ebeveynin üzerinden sigortaya ve ödeneğe bağlanan kişiler evlilik yardımı alabilir. Evlilik aylığı, 1 yıl içerisinde ödenen toplam ödenek kadardır. Evlenildiği zaman 1 yıllık bedel toplu olarak alınabilir ancak evlenildikten sonra dul ve / veya yetim aylığı alan kişinin ödeneği kesilir. Boşanma yaşanır ise kişinin tekrar başvuru yapabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu ile görüşmesi gerekir. Bu durumlarda başvuru genellikle olumsuz sonuçlansa da doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu ile muhatap olunmalıdır.

Yeni Evlenen Çiftlere Devlet Yardımları Nelerdir?

Yeni evlenen çiftlere devlet yardımı evlilik yardımı olarak da bilinir. Evlilik yardımının yanı sıra çeyiz desteği de devlet tarafından sağlanır. Sosyal devlet anlayışında, yurttaşların ve ülkede var olan her bir bireyin korunması, barınması ve diğer temel ihtiyaçlarının karşılanması devletin sorumluluğundadır. Evlenmek isteyen çiftlere, yaşlılara, çalışamayacak durumda olanlara, şehit ve gazilere ve aile yakınlarına farklı konularda destekler sunulur. Devletin destek olduğu gruplar sadece bu sayılanlar ile de sınırlı kalmaz. Gençler, çocuklar ve kadınlar özelinde de ihtiyaçların karşılanması ve gerekli desteklerin sunulması gerekir. Sosyal devlet anlayışı ile yönetilen ülkelerde, vatandaşlara yaşamlarını devam ettirebilmeleri için destek ve yardımlar hazırlanır. Evlilik yardımı da bu destekler arasında yer alır.

Bu haber toplam 413 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.