2022 Memur ve Emekli Maaşları Açıklandı! İşte Memur ve Emekli Maaşına Yapılan Zam Oranı

2022 Memur ve Emekli Maaşları Açıklandı! İşte Memur ve Emekli Maaşına Yapılan Zam Oranı

TÜİK’in merakla beklenen aralık ayı enflasyon rakamları bugün açıklandı. Milyonlarca vatandaşın merak ettiği memur ve emekli maaşlarına 2022 yılında yapılacak zam oranı da böylelikle netleşmiş oldu. İşte memur ve emekli maaşlarına yapılan zam oranı…

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) bugün açıkladığı enflasyon verileriyle birlikte milyonlarca vatandaşın merakla beklediği emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar da netlik kazandı. TÜİK’in aralık ayındaki enflasyonu açıklaması, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamları açıklamış oldu. Memur ve emeklilere verilecek enflasyon farkı ile işçi, esnaf ve çiftçi emeklisinin aylıklarına yapılacak zam oranları kesinleşti.

Memur ve Memur Emeklisine Rekor Zam

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre memur ve memur emeklileri, bu aydan itibaren yüzde 5 toplu sözleşme zammı dışında yüzde 22.248 enflasyon farkı alacak. Buna göre memur maaşlarına ve aylıklarına yapılacak toplam zam oranı yüzde 27.48 seviyesine çıkacak. Son zamlarla birlikte en düşük memur maaşı 4 bin 444 liradan 5 bin 665 liraya, en düşük memur emeklisi aylığı ise 3 bin 166 liradan 4 bin 37 liraya çıkmış oldu.

SSK’lı ve Bağkurlu emeklilerinin aylıklarına sadece geçmiş 6 aylık enflasyon oranı kadar zam yapıldığı için bu zam oranı yüzde 25.48 oldu. Bununla birlikte en düşük işçi emeklisinin aylığı bin 626 liradan 2 bin 41 liraya, en düşük esnaf emeklisinin aylığı bin 764 liradan 2 bin 214 liraya çıktı. En düşük çiftçi emeklisinin aylığı ise bin 663 liradan 2 bin 87 liraya yükseldi.

Emekli ve Memurlara Ek Zamlar Kapıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve emeklilere bu zamların dışında ek zam yapma sözü de vermişti. Bu kapsamda milyonlarca memur ve emekli maaşlarına yapılacak ek zamların görüşülmesi için Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı yapılacak. Bugün yapılacak toplantıda ek zam sözünün yerine getirilmesi için çalışmaların sonuçlandırılması bekleniyor. Ek zam oranının ne kadar olacağı belli olduktan sonra bu maaşlara belirlenen oranda ek zamlar yapılacak.

Bu haber toplam 316 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.