2022 Temmuz Emekli ve Memur Zamları Yolda

2022 Temmuz Emekli ve Memur Zamları Yolda

Emekli ve memurlar için yılda iki kere yapılan zam artışı gözlerin Temmuz ayına çevrilmesine neden oluyor. Gündemden düşmeyen ve milyonları ilgilendiren soruların başında memur ve emekli temmuz zam oranının ne olacağı geliyor.

Sona yaklaşılan bu haberde birçok kişi 5 aylık enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından heyecanlandıran habere az kaldığını biliyor.

Haziran ayı öncesi 5 aylık enflasyon verileri zam oranları hakkında az çok fikir sahibi olmayı sağlarken, haziran enflasyon oranının açıklanmasıyla memur ve emeklilerin maaşları da netlik kazanacak. Tahmini yayınlanan maaş tablosuna göre en düşük ve yüksek memur maaşları da vatandaşın yüzünü güldürecek mi merakla bekleniyor.

442136-753262271.jpg

5 Aylık Enflasyon Verilerine Göre Güncel Maaş Tablosu

Her biri tek tek hesaplanan memur ve emekli maaşları geriye dönük 5 aylık enflasyon verilerini kapsıyor. Her an son dakika haberlerinin geldiği Temmuz memur ve emekli maaş zammı hakkında birçok spekülatif yaklaşımlar akıllarda soru işareti bırakıyor.

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri güncel zam haberlerini dört gözle beklerken, en düşük ve en yüksek maaş rakamları arasındaki makasın açılması da dar gelirli emekli vatandaşı geçim konusunda kara kara düşündürüyor.

2022 Temmuz Sonrası Memur ve Emekli Maaşları Ne Olacak?

TÜİK geçtiğimiz günlerde 5 aylık enflasyon oranlarını açıkladı. Buna göre elde edilen veriler 35,44 oranını işaret ediyor. Buna göre memur ve emekli maaşları için Temmuz ayında yapılması beklenen zammın 35,65 olacağı netlik kazanmış durumdadır.

2022 yılının ilk yarısında yapılan zamma ek olarak toplu sözleşme çerçevesinde uygulanan farkın yansıtılması ile en düşük memur maaşının 8. 686 lira olması bekleniyor.

Enflasyon Memur ve Emekli Maaş Zamlarını Etkileyecek mi?

Her geçen gün yükselen enflasyon rakamlarının emekli ve memur temmuz zamlarının akıbetini etkileyip etkilemeyeceği büyük merak konusu oluyor. Enflasyon fiyatlardaki süreklilik arz eden güncellemeleri esnaf için kaçınılmaz kılarken, zamlara ne oranda yansıtılacağı heyecanla beklenen gündem konuları arasında yer alıyor.

Mevcut temmuz zammına ek olarak ek zam haberleri de günden güne arkası kesilmeyen haberler arasında yer alıyor. Artan fiyatların karşısında ne yapacağını şaşırmış durumda olan vatandaş ise gözünü ve kulağını hükümetten gelecek olumlu haberlere çevirmiş durumda.

wsi-imageoptim-istock-1063289558.jpg

En Düşük ve Yüksek SSK- BAĞ-KUR Emekli Maaşı Hesaplaması

Güncel zamlar öncesi en düşük emekli vatandaş emekli maşını 2.500 TL olarak alıyor. Vaat edilen zam oranları hayata geçirildiğinde ise en düşük emekli maaşının 3.391 seviyesine çıkması öngörülüyor. Bu hesaplamaya göre maaşı 2600 lira olan emekli birinin maaşı 3526 TL’ye kadar yükselecek.

SSK ve BAĞ-KUR emeklisi olarak en yüksek seviyeden maaşını alarak hesabına her ay 5000 TL ve üzerinde emekli maaşı yatanların güncel maaş tutarı ise 6782 TL civarında olacak.

En Düşük ve Yüksek Memur Emeklisi Maaşı Hesaplaması

Yılın ilk yarısında gelen zamlarla birlikte şimdilerde en düşük memur maaşı 6000 TL seviyelerinde. Yapılması planlanan Temmuz zammı sonrası bu tutarın 8.180 TL düzeyine çıkması bekleniyor. Yaklaşık %34 civarında yapılacak zamla birlikte maaşı 10 bin ve üzerinde alan bir memurun alacağı maaş miktarı 14 bin liraya kadar yükselecek.

Tek bir memur ve emekli maaşı ile yükselen zamlara karşı ailesini geçindirmek durumunda olan binlerce vatandaş için son derece mühim olan 2022 Temmuz zammının henüz netlik kazanmaması, Haziran enflasyon verilerinin sabırsızlıkla beklenmesine neden oluyor. Haziran verilerinin açıklanmasıyla birlikte zam haberleri de artık daha netlik kazanacaktır.

Bu haber toplam 293 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.