2022 yılında apartman aidatları el yakıyor! Kiracı ve ev sahiplerine yüksek aidat şoku

2022 yılında apartman aidatları el yakıyor! Kiracı ve ev sahiplerine yüksek aidat şoku

Yeni yıla girilmesiyle birlikte zamlanan pek çok şey gibi apartman ve site aidatları da el yakmaya başladı. Yüksek enflasyon ve işçilik giderleri gösterilerek apartmanlardaki aidatlar en az yüzde 30 oranında arttı…

Gayrimenkul sektöründe satılık konut fiyatlarının yüksek seviyelere çıkması, vatandaşların fiyat algısını tamamen bozdu. Kira fiyatlarının da son dönemde ciddi oranda artış göstermesi ile birlikte barınma ihtiyacını karşılamada büyük sıkıntılar çekiliyor. 2022 yılında vatandaşlara bir zam şok da apartman ve site aidatlarından geldi.

2022 Ocak ayından itibaren apartman ve site yönetim ücretlerindeki artış hem ev sahiplerini hem de kiracıları isyan ettirdi. Özellikle çok sayıda hanenin bulunduğu büyük sitelerde ve markalı konut projelerinde apartman sakinlerinden talep edilen aidatlar kira fiyatlarıyla yarışır duruma geldi. Bazı sitelerde yüzde 30’lardan başlayıp yüzde 60’a kadar aidat zammı yapılması vatandaşları sinir küpüne çevirdi.

Apartman Aidatlarına Çılgın Zam

apartman-aidatlarina-zam.jpg

Bazı sitelerde yüzde 50’den fazla oranda site aidat zamları yapılması, vatandaşların cebini yakmaya başladı. Site yönetimleri, vatandaşlardan gelen bu tepkileri anlayışla karşıladıklarını belirtirken, aidat zamlarına gerekçe olarak temizlik malzemeleri, işçilik ücretleri, elektrik ve su fiyatlarına yapılan zamları gösterdi. Asgari ücrete yapılan zam site görevlilerinin aidatlarına da zam olarak yansımış oldu.

Site ve apartmanlarda asgari ücret ile çalışan kapıcı, güvenlik görevlisi, temizlik ve bahçe bakım personeli gibi çalışanların ücretleri karşılanıyor. Bu çalışanlara sahip site ve apartmanlarda 2022 yılında aidatlara yapılan zamlar yüzde 50 seviyelerini aşmaya başladı. Sitelerde ve apartmanlarda aidat zammı konusunda yasal bir sınır bulunmuyor.

Aidat Zammına Çoğunluk Onayı

Apartman yöneticisi ya da site yönetiminin kendi belirlediği bir zam oranını uygulama hakkı bulunmadığı için bu tür zamlarda çoğunluk onayı gerekiyor. Apartman veya site sakinlerinden toplanacak olan aidat rakamı yönetim toplantısı ile belirleniyor. Yönetim giderleri karşılamak için aidatlara yapılacak zam oranını belirleyip oylamaya sunuyor ve apartman sakinlerinden çoğunluğun kabul etmesi durumunda aidat belirlenmiş oluyor. Karar kesinleştiğinde tüm kat maliklerinin bu aidatı itiraz etmeden ödemesi zorunlu hale geliyor.

Bu haber toplam 366 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.