2022 Yılının Gelmesiyle Asgari Ücret Zammı Eridi

2022 Yılının Gelmesiyle Asgari Ücret Zammı Eridi

Yeni yılın ilk sabahında Türkiye halkının kahvaltı burnundan geldi. Tüp, doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar yeni yapılan asgari ücret zammını eritti.

Yeni yıl sağlık, mutluluk ve bol para getirsin derken, yeni yılın ilk sabahına uyanan Türk halkı gözünü zamlarla açtı. İlk olarak elektrik zammı ile yüksek voltaja maruz kalan tüketiciler, peş peşe gelen doğalgaz, ev tüpü, MTV, vergiler, kimlik değiştirme ücretleri, benzin ve tapu harçları gibi bir çok kalemde uygulanan zamlarla 2022 yılına girdiğine gireceğine pişman oldu. Daha 1 hafta önce rekor diye adlandırılan ve halkın halay çekmesine sebep olan asgari ücretin bir anda çerez parasına döndüğünü söyleyebiliriz.

Alım Gücü Eridi Gitti

Halkın alım gücü her geçen gün hızla düşüyor, asgari ücretin 4250 ₺ olarak belirlenmesi bile görülen o ki yetersiz kalacak. Doların 18 ₺ iken benzin fiyatlarının 11-12 lira seviyesinde olması ve 13 ₺ seviyesine düştüğünde beklenen indirimlerin yapılmaması güven endeksinin düşmesine sebep oldu. Her geçen gün fırsatçıların, stokçuların ekmeğine yağ sürülmeye devam ediliyor. Araç fiyatlarındaki absürt yükselme sıfır araç üretiminin cip sıkıntısı konusu yüzünden engellenemiyor. Araçların eskisi gibi kolayca alımının da önüne geçildi, bunu hem daha az kredi vererek bankalar yaptı hem de kasko değerinin çok çok üstünde araç satışları sebep oldu.

Şimdi gelelim 2022 yılında yapılan zamlara; işte 2022'nin zam tablosu:

Elektriğe büyük zam

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, "1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır" açıklamasında bulundu.

Bu açıklama elektriğe konutlarda 150 kWh'ın altında kalan tüketim için yüzde 52, üzerindeki tüketim içinse yüzde 127 zam anlamına geliyor.

Doğalgaza zam

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) internet sitesinde 2022 yılı Ocak ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesiyle ilgili açıklama yayımlandı.

Açıklamaya göre, konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 25 zam yapıldı.

Büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan doğalgaza yüzde 50 zam yapıldı.

Benzin, motorin ve LPG'ye zam

2021 boyunca devam eden akaryakıt fiyatlarına zam yağmuru sürüyor. 1 Ocak itibariyle benzin, motorin ve LPG'ye yeni zamlar geldi.

Motorine 1 lira 29 kuruş, benzine 61 kuruş, LPG’ye 78 kuruş zam geldi.

Köprü ücretlerine ve Avrasya Tüneli geçişine zam geldi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul’da 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak köprü ve Avrasya Tüneli ücretlerini açıkladı.

Açıklamada, "Boğaz Köprülerinde tek yön otomobil geçiş ücreti 8,25 TL olarak belirlenmiştir” denildi.

Geçtiğimiz yıl köprü geçiş ücreti yüzde 26 zamlanmış ve 13,25 liraya yükseltilmişti.

2022 yılı itibariyle geçiş ücreti tek yön değil çift yönlü olacak ve araç sahipleri toplam 16,50 lira ödeyecek.

Bakanlık açıklamasında, ”Avrasya Tüneli'nde ise otomobil geçiş ücreti 05:00 24:00 saatleri arasında tek yönde 53 TL, 00:00 – 05:00 saatleri arasında yüzde 50 indirimli olarak 26,50 TL olarak belirlenmiştir” ifadesi yer aldı.

MTV'ye zam

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde (MTV) yeniden değerleme oranını yüzde 25 olarak belirleyen Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bu karara göre ocak ayı itibariyle ödenecek MTV yüzde 25 olarak zamlanmış oldu.

Pasaport, ehliyet, harç ve cezalara zam

1 Ocak itibariyle pasaport, ehliyet, harç ücretleri ve ödenecek trafik cezaları da zamlandı.

Tüm bu kalemlerde uygulanacak zam yüzde 36.20 olarak açıklandı.

1 Ocak'tan itibaren süresi 6 ay olan pasaport için 339 lira, 3 yıldan fazla süreli olanlar için 1477 lira ödenecek.

820 lira olan B sınıfı ehliyet harcı 2022'de bin 116 liraya yükselecek.

Bu haber toplam 594 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.