2022’de AGİ Kalktı Mı? Asgari Ücrete AGİ Eklenecek Mi?

2022’de AGİ Kalktı Mı? Asgari Ücrete AGİ Eklenecek Mi?

Asgari ücretli milyonlara çalışan AGİ kaldırıldı mı sorusunun yanıtını arıyor. 2022 Ocak ayında asgari ücrete yapılan zammın ardından AGİ’de son durum ne oldu? Asgari ücrete AGİ eklenecek mi?

Türkiye’de 2022 yılında asgari ücrete yapılan zammın ardından maaşlı çalışana verilen bazı ücretlerde değişikliğe gidildi. Asgari ücret zammı belirlendikten sonra ilk maaşların ödendiği ocak ayında en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret 2022 yılı için yüzde 50 artışla 4 bin 253 lira olarak belirlendi. Çalışanların maaşlarına yapılan artış dışında bir de Asgari Geçim İndirimi düzenlemesi yapıldı.

“AGİ Bir Tip Vergi İadesidir”

agi-agi.jpg

Milyonlarca çalışanın merakla takip ettiği Asgari Geçim İndirimi hakkında son gelişmeleri açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, şunları söyledi: “Açık bir şekilde açıklayayım. AGİ aslında bir tip vergi iadesidir. Bir çocukluya, 3 çocukluya bir vergi iadesidir. Biz vergiyi kaldırdığımız için vergi iade etmiyoruz diyelim.” Bu açıklamaların ardından milyonlarca asgari ücretli vatandaş, 2022 yılında ocak ayından itibaren maaşlardan AGİ’nin kalkıp kalkmayacağını araştırmaya başladı.

Halk arasında kısa adıyla AGİ olarak bilinen Asgari Geçim İndiriminde 2022 yılındaki son gelişmeler merak konusu oldu. Vatandaşlar tarafından son dönemde en çok araştırılan konulardan biri haline gelen AGİ’nin maaşlara eklenip eklenmeyeceği araştırılıyor. Aralık ayında yapılan görüşmeler sonucunda asgari ücret 2022 yılında 4.253.40 lira olarak açıklandı. Alınan yeni kararla birlikte bugüne kadar asgari ücretten kesilen yüzde 15’lik gelir vergisi ve yüzde 0.79’luk damga vergisi artık kesilmeyecek.

AGİ 2022’de Kalktı Mı?

Esasında asgari geçim indirimi, çalışanların ücret gelirleri üzerinden hesaplanan gelir vergisinin bir kısmının yine çalışana iadesi şeklinde uygulanan bir sisteme sahip. Bu şekilde Bakanın bahsettiği gibi vergi iadesi olarak da tanımlanabiliyor. Bu kapsamda ücretli çalışanın evli olup olmadığı ve kaç çocuk sahibi olduğu ya da olmadığı gibi detaylara göre AGİ ödeniyor. 2022 yılında AGİ düzenlemesi geldiği için asgari ücretli çalışana Asgari geçim indirimi ödenmeyecek. Hükümetin belirlediği karar neticesinde asgari ücret vergi dışında tutulduğu için AGİ vergi iadesi gerçekleşmeyecek.

Bu haber toplam 652 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.