2022’de Elektrik Faturalarına Dikkat! Kademeli Tarifeye Göre Fazla Fatura Ödemeyin

2022’de Elektrik Faturalarına Dikkat! Kademeli Tarifeye Göre Fazla Fatura Ödemeyin

1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla elektrik faturasında kademeli tarife sistemine geçildi. Bununla birlikte abonelerin elektrik tüketimleri, limit altı ve üstü olarak iki kategoriye ayrılacak. İşte elektrik faturası hesaplamasında bilinmesi gerekenler…

Elektrik faturalarının hesaplanmasında yeni döneme geçildi. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren elektrik faturasının hesaplanmasında limit altı ve üstü olarak iki kategori bulunuyor. Elektrik faturasında belirlenen kategorilerden müşterinin talebi doğrultusunda çıkmak mümkün oluyor. Vatandaşların kendi elektrik tüketim değerlerine göre kendilerine en uygun kategoriyi seçerek daha az elektrik faturası ödemesi kolaylaşıyor.

Ocak Ayı Elektrik Faturasına Dikkat

650x344-son-dakika-epdkdan-aralik-ayi-elektrik-faturalari-ile-ilgili-flas-aciklama-mercek-altina-aldik-1641969956499.jpeg

Türkiye’de milyonlarca abonenin kullandığı elektrik faturaları, 25 ila 35 günlük periyotlar halinde okunur. Faturanın 25 günlük mü yoksa 35 günlük mü olduğuna bakılırken günlük tüketim esas alınır. Bu yüzden her iki fatura hesaplamasında da yöntem etkili değildir. Fakat elektrik faturasında ödenecek meblağ, aradaki gün kadar değişiklik gösterebilir. Vergiler ile birlikte elektrik tutarının üzerine otomatik ekleme yapıldığı için fatura hesaplamada kademeye göre değişiklik olmuyor.

Elektrik faturasındaki tüketim hangi döneme aitse, o dönemin birim fiyatlarına göre hesaplaması yapılır. Türkiye genelinde abonelere yazılan ocak ayı elektrik faturalarında kademeli ve kademesiz sisteme ait dönemler bulunuyor. Bu kapsamda çıkartılan yasaya göre 1 Ocak 2022 öncesi tüketimler önceki tarifeye göre hesaplanır. Öte yandan 1 Ocak 2022 tarihinden sonraki tüketimler ise 1 Ocak itibarıyla yürürlüğe giren kademeli tarifeye tâbi tutulur.

İsteyen Kademli Tarifeden Çıkabilir

Türkiye’de alınan karar doğrultusunda 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla elektrik faturasında kademeli tarife sistemine geçiş yapıldı. Bu yüzden tek zamanlı mesken abonesi olan her yerde elektrik faturası kademeli sisteme geçti. Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre kademeli tarifeye dahil olmak istemeyen aboneler bu sistemden çıkış yapabiliyor. Ancak kademeli tarifeden çıkabilmek için abonelerin, 3 ayrı saat dilimi üzerinden uygulanan çok zamanlı abone grubuna geçmeleri gerekiyor. Bu geçişi yapabilmek için elektronik sayaç gerekiyor ve elektronik sayaç sahipleri hizmet aldıkları şirkete başvurarak tarifeden çıkabiliyor.

Bu haber toplam 654 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.