2022’de Global Emlak Piyasası Nasıl Şekillenecek? İlk Kez Ev Alacaklara Kötü Haber

2022’de Global Emlak Piyasası Nasıl Şekillenecek? İlk Kez Ev Alacaklara Kötü Haber

2021 yılında global emlak piyasası benzeri görülmemiş bir performans gösterdi. ABD başta olmak üzere dünyanın önde gelen ekonomilerinde bile ev fiyatları tavan yaptı. 2022 yılında emlak piyasasını neler bekliyor?

Geride bıraktığımız yılda emlak piyasası çok yüksek değerlere ulaşarak olağanüstü bir performans gösterdi. ABD’de 2021 yılında yaklaşık 6 milyon konut satışı gerçekleşirken bu satışlarla birlikte 15 yılın en yüksek seviyesine ulaşıldı. ABD’deki emlak sektöründe yaşanan gelişmelere bakıldığında 2021 yılının üçüncü çeyreğinde ortalama ev fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 20 oranında yükseldi.

2022’de Konut Kredisi Faiz Oranları Yükselecek

ABD emlak sektörüne bakıldığında geçen yılın mortgage yani konut kredisi faiz oranları 30 yıllık sabit faizli konut kredisi için ortalama yüzde 2.65 seviyesindeydi. 1 Nisan’da bu oran yüzde 3.18’e çıkarak zirve yaptı. ABD’de konut kredisi faiz oranlarının 2022 yılında daha yüksek seviyelere ulaşması bekleniyor.

FED’in yükselen enflasyonu frenlemek amacıyla pandemi dönemi para politikasının sona ereceğini açıklaması dikkat çekti. Bu durumda konut sektörünün önde gelen temsilcileri ABD’de konut kredisi faiz oranlarının yükselebileceğini belirtiyor. Türkiye’de ise Merkez Bankası’nın politika faizini indirmeye yönelik adımları ile konut kredisinin 2022 yılında hangi seviyede olacağı şimdiden merak edilmeye başlandı. Uzmanlar, Türkiye’de konut kredilerinde uygulanan faiz oranının global emlak sektörüne kıyasla daha yükselme hızının aynı olmayabileceğini vurguluyor.

İlk Kez Ev Satın Alacaklar Zorluk Yaşayacak

Global emlak sektöründe nakit alım tekliflerinin yaygınlaşması ve az sayıda gayrimenkul envanteri sebebiyle fiyatların yükselmesi dikkat çekti. Bu süreçte 2021 yılında ilk defa ev alacak pek çok potansiyel alıcı, yükselen fiyatlar yüzünden bu hedeflerinden vazgeçmek durumunda kaldı.

Türkiye’de olduğu gibi ABD emlak sektöründe de konut satışları artış gösterse bile ilk kez ev satın alanların payında azalma görüldü. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, “Bölünmüş bir toplum yaratıyoruz. İnsanlar ev sahibi olmadan Amerikan yaşam biçimine katıldıklarını hissetmiyorlar. Tasarruf elde etmek için harcadıkları tüm emekler, yükselen fiyatlar karşısında daha az anlamlı hale gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.