2022’de Konut Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Gayrimenkul Uzmanı Kısa Vadede Konut Fiyatlarını Yorumladı

2022’de Konut Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Gayrimenkul Uzmanı Kısa Vadede Konut Fiyatlarını Yorumladı

Hızla artan tüketici ve üretici maliyetleri sebebiyle satılık konut fiyatlarında da çok yüksek rakamlar konuşulmaya başlandı. Ev satın almak için en uygun zamanı bekleyenlere uzman tavsiyeleri geldi. 2022’de konut fiyatları ne olacak?

Hızla yükselen enflasyon ve artan inşaat maliyetleri sebebiyle 2022 yılında da konut fiyatları çok yüksek seviyelere tırmandı. Ev fiyatlarının yükselmesiyle birlikte hayallerindeki eve sahip olmak isteyen vatandaşlar da ne yapacağını şaşırdı. İnşaat maliyetlerinin yükselmesiyle birlikte bu fiyat artışları konut satışlarına da yansıdı. Ayrıca dolar kurundaki hareketlilik, ev satışlarını düşürdü ve piyasada belirsizlik oluşmasına neden oldu. Bu piyasa koşullarında ev satın almak için doğru zamanı kollayan kişilere gayrimenkul uzmanından önemli açıklamalar geldi.

“Şubat ve Mart Ayını Tahmin Etmek Zor”

Gayrimenkul sektörünün 2022 yılındaki geleceği hakkında konuşan emlak uzmanı Ayşe Figen Arda, yeni yılın ilk 3 ayını değerlendirdi. Konut sektöründe bu süreçte yaşanabilecek gelişmeleri ve beklentileri yorumlayan uzman isim şunları aktardı: “Barınma en büyük ihtiyaç. Kira ödemeden hayatlarını devam ettirmenin Türkiye'de insanların en büyük arzusu olduğunu biliyoruz. 2022'nin ilk 3 ayı için bazı öngörülerimi açıklamak istiyorum. Esasında daha uzun süreli tahminlerde bulunmak isterdim ama bu piyasa ortamında Şubat ve Mart ayında olacakları bile tahmin etmek zor.”

Konut fiyatlarında artan dolar kuru yüzünden yüzde 60 seviyelerini bulan bir artış olduğunu söyleyen Ayşe Figen Arda, bu artışların döviz kurundaki ateşin sönmesiyle tam olarak geri gelmediğini kaydetti. Gayrimenkul uzmanı, “Bizim cebimizdeki para eridi ama konut fiyatlarında hala artış var.” diyerek 2022 yılının ilk aylarındaki konut sektörünün beklentilerini açıkladı.

Konut Satışlarında Durağanlık Beklentisi

“2022'nin ilk 3 ayında konut satışlarında bir durağanlık bekliyorum. Bu durağanlığın en büyük nedeni de dolar kurundaki artışlar meydana geldiği sırada yüksekten dolar alımı yapan ama şu anda zararda olan insanlar olacak.” diyen emlak uzmanı insanların dolar kurundaki yükselişi beklediklerini kaydetti. Bu piyasa koşullarına rağmen alıcıların uygun bir fiyat bulduklarında gayrimenkul alımı yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.