2022’de Konut Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Ünlü Ekonomistten Güncel Değerlendirme!

2022’de Konut Fiyatları Artacak Mı, Düşecek Mi? Ünlü Ekonomistten Güncel Değerlendirme!

Türkiye’de son yıllarda görülmemiş bir enflasyon seviyesine çıkılırken, konut fiyatlarında da çok yüksek rakamlar konuşulmaya başlandı. 2022 yılında ev almayı veya satmayı düşünenlere ünlü ekonomistten önemli tavsiyeler geldi…

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pandemi sonrası hissedilen yüksek enflasyon vatandaşların cebini yormaya başladı. Özellikle Türkiye’de konut maliyetlerinin hızla artmasıyla birlikte ev fiyatları da daha önce görülmemiş rakamlara ulaştı. 2022 yılında inşaat sektöründe nasıl bir görüntü çıkacağı ise merak konusu oldu.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan arz-talep dalgalanması fiyatlara olumsuz yansıdı. 2020 yılından beri devam eden konut fiyatlarındaki yükseliş 2021 yılının son aylarında tavan yaptı. Dünyada ev fiyatlarının en çok arttığı ülkeler listesinde birinci sırada yer alan Türkiye’de sektörün geleceği de merak ediliyor. Dünya Gazetesi ekonomi yazarı H. Bader Arslan, konut sektörünün 2022 yılındaki dinamiklerini açıkladı.

2022’de Ev Fiyatları Ne Olacak?

2685987-810x458.jpg

Ünlü ekonomist Bader Arslan, 2020 yılının sonundan beri hızla yükselen konut fiyatlarında inşaat maliyetlerinin etkili olduğunu söyledi. Bu süreçten günümüze kadar inşaat maliyetleri yüzde 40’ın üzerinde artış yaşadı: “İnşaat maliyetlerinde son dönemdeki yükselişin temelinde metal, çimento, kömür fiyatlarında yaşanan artışın önemli bir payı vardı. Eylülden itibaren kur artışı da bunu desteklemeye başladı.”

Son dönemde döviz kurunda yaşanan hızlı yükseliş ve düşüşler, dolarla satın alınan tüm mallarda olduğu gibi inşaatlarda kullanılan üretim maliyetlerini fiyatlarını da etkiledi. Ekonomist Bader Arslan, son dönemde dolar kurundaki artışın henüz yeni yapılan inşaat maliyetlerine yansıtılmadığına dikkat çekti. Ekonomist bu sebeple 2022 yılında da inşaat maliyetlerinde artış bekliyor.

İnşaat Maliyetleri 2022 Yılında Artabilir

Bu hafta açıklanacak olan verilerin yakından takip edilmesi gerektiğini söyleyen Arslan, “Bu hafta açıklanacak kasım sonuçları ve bir sonraki ay açıklanacak aralık sonuçlarında kur etkisini daha net göreceğiz.” diyerek inşaat maliyetlerine dikkat çekti. Ocak ayında işçilik ücretleri de arttığı için bir konutu inşa etmenin maliyeti daha da yükseleceği için ev fiyatlarındaki artış 2022 yılında devam edebilir.

Bu haber toplam 376 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.