4250 TL Alan Asgari Ücretli Geçinemiyor! Halk Tüm Maaşını Elektrik ve Doğalgaza Veriyor

4250 TL Alan Asgari Ücretli Geçinemiyor! Halk Tüm Maaşını Elektrik ve Doğalgaza Veriyor

2022 yılında asgari ücrete zam yapılmasının ardından peş peşe gelen elektrik ve doğalgaz zamları vatandaşları zor duruma sokuyor. Asgari ücretliler 4.250 TL ile geçinemediklerini söylerken elektrik ve doğalgaz faturalarına yetişemediklerini söyledi…

2022 yılının Ocak ayında asgari ücrete yüzde 50 oranında zam yapılması işçileri memnun etmedi. Hayat pahalılığının giderek artması ve özellikle elektrik ile doğalgaz gibi önemli harcamalara zam yapılması asgari ücretliyi canından bezdirdi. Asgari ücretliler, AGİ’nin maaşlardan kaldırılmasından sonra asgari ücrete yapılan zammın yüzde 50 değil yüzde 39 seviyesinde kaldığını dile getirdi.

Elektrik ve Doğalgaz Faturaları El Yakıyor

eektrrk-16-9-153307.jpg

Elektrik ve doğalgaz faturalarını ödemekte zorlanan asgari ücretli çalışanlar tüm paranın fatura ödemelerine gittiğinden yakındı. Asgari ücretliler, yüksek enflasyon yüzünden geçinmekte zorluk yaşıyor. 2022 yılı başında Ocak ayında yapılan asgari ücret zammında enflasyonun yüzde 10 civarında olup şimdi yüzde 15’e çıkması vatandaşların geçim zorluğunu daha sert hissetmelerine yol açıyor. Asgari ücretli çalışan işçilerin, zamlı aylıklarını daha almadan yeni zamlarla gerçekleşen enflasyonun yükselmesi vatandaşları kara kara düşündürüyor.

Açık Sınırı ile Asgari Ücret Aynı Seviyede

2022 yılında asgari ücretli henüz zamlı maaşlarını almadan elektrik faturalarını ve doğalgaz faturalarını zamlı tarife üzerinden ödemeye başladı. Bu süreçte aldıkları maaşın tamamını faturaları ödemek için harcayan asgari ücretliler geçim sıkıntısı yaşamaya devam diyor. Asgari ücretliler, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan resmi enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek bu rakamlara güvenmediklerini dile getiriyor. İşçi ve işçi emeklisi milyonlarca kişinin enflasyon rakamları altında ezildiği dile getiriliyor. Asgari ücretliler açlık sınırı ile asgari ücretin aynı olup 4 bin 250 lira seviyesinde kaldığını vurguluyor.

Açlık sınırı ve asgari ücret hakkında açıklama yapan işçiler “Açlık sınırı demek, 4 kişilik bir ailenin sadece mutfak ihtiyacı, yani sadece zorunlu gıda ihtiyacı demek. Bunun içinde kira yok, konut yok; giyim, eğitim, ısınma, faturalar yok. Niye yok biliyor musunuz? Çünkü diyorlar ki ‘İşçilerin bunlara ihtiyacı yok. İşçiler, emekçiler insan değil, karınları doysun yeter.’ Kirasını mı ödeyememiş, faturasını mı ödeyememiş, soğukta mı kalmış, çocuğunun eğitimini mi karşılayamamış, umurlarında değil.” sözleriyle tepkisini dile getirmeye devam ediyor.

Bu haber toplam 434 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.