6 Yıl Erken Emekli Olma Fırsatı! İşte Erken Emekli Olmak İçin Gerekli 3 Şart

6 Yıl Erken Emekli Olma Fırsatı! İşte Erken Emekli Olmak İçin Gerekli 3 Şart

Milyonlarca çalışanın hayali olan emeklilikte 6 yıl erken emekli olmanın formülü açıklandı. Çalışma hayatında çeşitli sebeplerle boşluk olanlar, eksik primleri borçlanma yoluyla kapatarak 6 yıl daha erken emekli olabilir…

Sigortalı çalışan milyonlarca vatandaş, günün birinde emekli olmak ve sevdiklerine vakit ayırmak için gün saymaya devam ediyor. Emeklilik hayali kuran vatandaşlara müjdeli haber geldi. Çalışma hayatına çeşitli sebeplerle ara vermek durumunda kalan vatandaşlar, geriye dönük prim borçlanması yaparak erken emekli olma fırsatından yararlanabiliyor.

Kadınlarda doğum yapmak, erkeklerde ise askerlik yapmak ve yurtdışına çıkmak gibi durumlar, çalışma hayatını sekteye uğratıyor. Bu tür durumlarda vatandaşların emeklilik yaşı gecikebildiği için yasalara göre toplu prim ödemesinin önü açıldı. Çeşitli sebeplerden dolayı çalışma hayatına ara vermek durumunda kalan vatandaşlar, eksik primlerini borçlanma yoluyla ödeyerek emeklilik hayallerine 6 yıl kadar erkenden kavuşabiliyor.

Nasıl Erken Emekli Olurum?

erken-emeklilik-16-9-1601977366-880x495-1.jpg

Türkiye’de milyonlarca sigortalı çalışanın merak ettiği erken emeklilik konusunda farklı kurallar bulunuyor. Silah altına alınan askerlerin, hizmet süreleri emeklilik süresinden düşürülüyor. Kadınlarda ise her doğumda 2 sene çalışma izni kullanıldığı için yaşayan çocuk adına doğum borçlanması yapılabiliyor. Kadınlarda 3 çocuk doğumu olması halinde 6 sene daha erken emekli olma fırsatı sunuluyor.

Yurtdışında çalışmak durumunda kalanların yanı sıra kamu personelinin ücretsiz izne ayrıldıkları dönem de erken emeklilik borçlanmalarına dahil ediliyor. SGK hükümlerine göre grev ve lokavt sırasında geçen zaman, sigortalıyken tutuklanmak ve doktora öğrenimini yurtdışında yapmak gibi maddelerle de erken emekli olma fırsatı bulunuyor.

Erken Emekli Olma Şartları

Sigortalı çalışanların erken emekli olma şartları, doğum borçlanması ya da askerlik borçlanması gibi seçeneklere göre değişiklik gösteriyor. Sigortalı olmadan önce askerliğini yapanlar bir yıl kazanarak daha erken emekli olabiliyor. Kadınlarda da 3 çocuk doğumuyla birlikte 6 yıla kadar erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Ancak her iki erken emeklilik yönteminde de sigortalının yaş şartını doldurmuş olması gerekiyor. Yaş şartını doldurmadan geriye dönük SGK prim borçlanması yapılamadığı için erken emekli olunamıyor.

Bu haber toplam 531 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.