ABD’li Banka Altın Tahminlerindeki Rakamlarını Fevri Bir Kararla Güncelledi

ABD’li Banka Altın Tahminlerindeki Rakamlarını Fevri Bir Kararla Güncelledi

ABD’li Banka Goldman Sachs, değişken altın fiyatları noktasında altın tahminlerini ardı ardına güncelledi. Ortaya çıkan ve şaşkınlığa uğratan rakamlar, ons altın fiyatını 3 aylık tabloda 230 dolardan 2500 dolar olarak güncelledi.

Ons altındaki bu rekor seviye ise, gram altında yeni rekor denemeleri anlamını taşıyor.

Altın fiyatlarının durdurulamaz yükselişi ve ani düşüşleri yatırımcılarının uzun vadede altının nasıl yön değiştireceği konusuna odaklanmasına neden oldu. Dünya devi bankalardan biri olan Goldman Sachs ise Fed faiz kararı ile birlikte altının gidebileceği rakam tahminlerini yeniledi.

ABD enflasyon verilerinin yüksek gelmesi, faiz artırımı ile birlikte dolar kurunda da ciddi bir artış yaşattı. Fed tarafından gösterilen agresif tutum, dolar yatırımcılarının daha çok kazanmalarını sağladı.

Dolar kurundaki yükseliş ise ons altın fiyatlarındaki söz konusu baskılayıcı hareketin varlığına işaret ediyor. Geçtiğimiz haftayı 1870 dolar civarında açan ons altın, Fed’in faiz kararı sonrası bu rakam 1830’lara kadar geriledi. Dolar kurunun sabit bir pozisyon alması ons altın fiyatlarını geriletirken, bu olumsuz etkiden gram altında nasibini aldı ve 1000 lira ve altı seviyelerini yeniden gördü.

Küçük yatırımcılar en çok altın fiyatlarını takip ederken, Ons altın fiyatlarındaki düşüş gram altını da etkisi altına aldı. Geçtiğimiz hafta en çok yükselen varlıklar arasında yer alan altın, bugünlerde sakinliğini koruyor.

altin-1384x752.jpg

Dolar Endeksi 75 Puan Faiz Artırımı İle Rekor Seviyeleri Gördü

ABD Merkez Bankası tarafından yapılan 75 puanlık faiz artışı, dolar endeksinin 2000’li yıllardan sonra ilk kez 105 seviyelerini görmesine neden oldu. Fed tarafından faiz kararının açıklandığı saat itibariyle ise ons altın ivme kaybetmeye başlamış bulunuyordu.

Fed faiz kararı öncesi yüzde 1,5 oranında yükseliş kaydederek 1841 dolar seviyelerine ulaşan ons altın, karar ile birlikte fiyatını 1832 dolar seviyelerine çekti. Fed tarafından yapılacak faiz artırımı öncelikle 50 puanlık bir artış tahminlerini kuvvetlendirirken, yüksek enflasyon rakamları bu artışın 75 puan olmasına neden oldu. Ortaya çıkan bu sonuç dünya genelinde öne sürülen finans öngörülerinin yeniden güncellenmesi gerektiğini ve yeni bir sıkılaşma sürecine girildiğinin sinyallerini verdi.

altin-fiyatlarinda-tahminler-degisti-eufldj8w-jpg.webp

Goldman Sachs Altın Yatırımcılarına Tavsiyelerde Bulundu

Altın tahminlerinin son 3 aylık dönemini yeniden revize ederek yeni bir rapor yayınlayan Goldman Sachs, ilk olarak 2300 dolar olarak açıkladığı tahminini 2500 dolar seviyelerine yükseltti. Yılsonu rakamlarını 2500 Dolar olarak öngören Amerikalı ünlü banka, altın yatırımcılarının yükseliş odaklı hareket etmeleri gerektiğine vurgu yapıyor.

Altın ve Dolar kuru gibi fiyatların sürekli oynak bir seyir alması, yatırımcıların en güvenli yatırım aracı olarak gösterilen dolar ve emtiaya olan güvenin sarsılmasına neden oluyor. Bu noktada yatırımcılar ani yükselişin ani bir düşüş getirebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurarak altın yatırımlarından çoğu kez vazgeçiyor.

Ons Altın Yılsonunda Kaç Dolar Olacak?

Gram altın fiyatını doğrudan etkileyen ons altın fiyatının yılsonu kapanışında kaç dolar seviyelerine ulaşacağı büyük merak konusu. Öngörülen tahminlere göre bekleyen ya da hemen alım pozisyonuna geçen yatırımcılar uzun vadede kazanacak olsa da, olası riskleri göz önünde bulundurmak her ölçekteki yatırımcı için oldukça stresli bir durum.

Ons altında yılın ilk yarısındaki 1800 Dolar seviyeleri oldukça riskli bir noktada durmasına neden oluyor. 1800 Dolar altında seyretmesi daha büyük düşüşleri beraberinde getireceği tahminlerini güçlendirirken, 1800 dolar üzerinde bir seyir takip etmesi, 2000 dolar üzerine yılsonuna doğru çok rahat ulaşabileceğini de gösteriyor.

Bu haber toplam 290 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.