Açık Bankacılık Sistemi Geliyor! Kredi Çekmek Kolaylaşacak, Hesaplar Tek Yerde Toplanacak! Yeni BDDK Düzenlemesinin Detayları

Açık Bankacılık Sistemi Geliyor! Kredi Çekmek Kolaylaşacak, Hesaplar Tek Yerde Toplanacak! Yeni BDDK Düzenlemesinin Detayları

Bankacılık sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Tüm kredi kartı ve banka kartı sahiplerini yakından ilgilendiren düzenleme ile bankacılık sektöründe sistem tamamen değişiyor. Açık bankacılık dönemi ve tüketicilerin bilmesi gerekenler haberimizde…

Bankacılık sektöründe bir dönem kapanırken yeni bir dönem başlıyor. Açık bankacılık uygulaması ve sistemi ile bankacılık sektöründe bugüne kadar bilinen tüm uygulamalar yenisini güncellemelere bırakıyor. Bu yıl içinde bireysel tarafta uygulamaya girmesi beklenen açık bankacılık (open banking) sistemi sayesinde tüketicilerin verileri üçüncü taraf ile paylaşılabilecek. Türkiye’de bankacılık sektöründe yeni bir dönem başlatan açık bankacılık sistemi, müşterilere çok sayıda avantaj sunmasının yanı sıra üçüncü parti şirketlerin müşteri verilerine ulaşmasını da kolaylaştıracak. Kredi kuruluş

Yeni bankacılık sisteminde banka müşterilerinin pek çok bilgisi, şirketlere verilecek. Yeni dönemde ev sahipleri bu verilere ulaşarak kiracının bankalardan ne kadar kredi çekebileceğini sorgulayabilecek. Kız babası da damat adayının kredi kullanma imkanlarını bankacılık sistemi üzerinden görebilecek. Bankacılıkta yeni bir dönemi başlatan açık bankacılık sistemi 2022 yılı içinde uygulamaya alınacak önemli gelişmelerden biri olarak gösteriliyor. Bankacılık sektöründe ilk olarak İngiltere’de icat edilen bu sistem sayesinde müşteriler bankalardan çok daha hızlı ve verimli bir şekilde hizmet alabilecek. Bankacılık sektöründe fark yaratan bir uygulama olan açık bankacılık sistemi çeşitli Avrupa ülkelerinde uzun yıllar kullanılıp başarılı sonuçları görüldükten sonra Türkiye’de de uygulamaya alınacak.

Açık Bankacılık Sistemi Uygulamaya Geçiyor

Türkiye’de bankacılık sektöründe köklü değişiklikleri getiren açık bankacılık sistemi, bireysel tarafta uygulamaya başlanacak. Açık bankacılık sistemi sayesinde tüm bankalar tarafından kayıt altına alınan bilgiler, çeşitli şekillerde görülebilecek. Örneğin bir banka müşterisinin düzenli yaptığı fatura ödemeleri, kredi kartı harcama bilgileri ve kullandırılan krediler gibi müşteri finansal bilgileri açık bankacılık sistemine dahil edilecek. Banka müşterisi tarafından verilecek izinlerle birlikte bu veriler üçüncü parti kurumların kullanımına açılabilecek.

Yeni başlatılması beklenen açık bankacılık sisteminin tamamen müşteri yararına pek çok hizmet ile birlikte geleceği belirtiliyor. Bu hizmetler müşterilerin finansal ürün ve hizmetler arasında karşılaştırma yapabilmesini sağlayacak. Dolayısıyla pek çok bankada hesabı bulunan müşterilerin, birden fazla banka uygulamasına giriş yapmak yerine tek bir uygulama üzerinden tüm finansal bilgilerini kontrol edip inceleyebilmesi mümkün olacak. Banka müşterilerinin yararına olduğu belirtilen bu hizmet sayesinde açık bankacılık sistemi tüm banka müşterileri arasında yaygınlaşacak.

Finansal Bilgiler Tek Bir Uygulamadan Görülebilecek

61bee159-1c3c-420f-8a2e-14528c49ce6f.jpg

Açık bankacılık sistemine bu yıl içinde kademeli olarak geçilmesi beklenirken ilk olarak bireysel müşteriler hesaba katılacak. Bu hizmetler müşterilerin finansal ürünlerini tek bir uygulama üzerinden erişebilmesini sağlayacak. Ayrıca banka müşterileri, bankalara yaptıkları kredi başvurularının daha hızlı sonuçlanmasına yardımcı olan bu sistemden yararlanabilecek. Mesela iki farklı bankada hesabı bulunan bir müşteri, açık bankacılık sistemine onay verdiği zaman, tüm finansal bilgilerini ve hesaplarını tek bir yerde konsolide edebilecek.

Müşteriler banka hesaplarını tek bir yerde topladığı zaman da çok büyük avantajlarla karşılaşabilecek. Böylelikle hesap yönetimi çok kolay olacak ve tek bir uygulama üzerinden tüm bankalardaki hesaplara kısa sürede erişim sağlanabilecek. Üstelik banka müşterisinin izni doğrultusunda bankalar finansal bilgileri müşterilerinin beklentilerine iyi cevap verecek şekilde farklı ve akıllı ürünlerle destekleyebilecek. Bankacılık sektöründe uygulamaya konulacak yeni hizmetleri müşterilere sunabilmek için 1 değil bütün bankalar bu verileri kullanarak müşterilere cazip teklifler sunacak.

En Geç 3 Yıl İçinde Tamamen Entegre Edilecek

Bankacılık sektöründe uzun bir süredir konuşulan ve uygulamaya geçirilmesi beklenen açık bankacılık sistemi hakkında İnteraktif Kredi Kurucusu ve CEO'su Mustafa Gümüş’ten önemli açıklamalar geldi. Gümüş, regülasyonun 2022 yılı içinde tamamlanıp resmen yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi: “Açık Bankacılık uygulamalarının iki üç yıl içerisinde tamamen hayatımıza girmesini bekliyoruz. Bankacılık hizmetleri daha asimetrik hâle geliyor. Bu yeni sistemle bireylerin kredi ve kredi kartı ödemesi, vergi, kira ve fatura ödemeleri üzerinden gelir tahmini yapılabilecek. Şu an sistem İngiltere'de uygulanıyor. Eğer bir kişi lüks mekânda her gün yemek yiyor ancak vergisini ödemiyorsa devlet bunu görüp harcamalarına sınırlama getirebilecek. Biz de bu alanda Türkiye'de ilk olmak istiyoruz.”

Mustafa Gümüş, ticari tarafta İnteraktif Kredi Raporu ile her geçen gün büyüdüklerini ve 500 bin kullanıcıya ulaştıklarını dile getirdi. Benzer bir performansı bireysel bankacılık sektöründe de uygulamaya geçirmeye hazırlandıklarını söyleyen Gümüş, “1 Mart'tan itibaren Kira Raporu vermeye başlayacağız. Aldığımız izinlerle harcamalara bakarak faturalardan, harcamalarınızdan, lokasyon bilginizden gelir durumunu tespit edip kredibilitenizi hesaplayarak tüketiciye sıfır ile 1.000 arasında Güven Puanı vereceğiz. Eğer puanınız yüksek ise mesela bazı ürünleri 12 ay sıfır vade ile alabileceksiniz.” açıklamasında bulundu.

“Ev Kiralarken Daha Az Depozito Ödenecek”

Açık bankacılık sisteminin banka müşterilerine sunduğu avantajlara değinen İnteraktif Kredi Kurucusu ve CEO'su Mustafa Gümüş, bu sistemin ev kiralarken bile faydalar sunduğuna dikkat çekti. Kiracı ve kiraya veren arasındaki sisteme de etki eden açık bankacılık uygulamasını özetleyen Gümüş, “Ev kiralarken daha az depozito, daha az kira bedeli ödeyeceksiniz. Aynı şekilde ev sahibi kiracısını, hatta kız babası damadın kredibilitesini hesaplayabilecek. Açık Bankacılık hayatımıza tam olarak girdiğinde bu hizmetlerin çok daha ötesinde hizmetler göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de bankacılık sektöründe yepyeni bir dönemi başlatan açık bankacılık sisteminin 2022 yılında uygulamaya geçirilmesi bekleniyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açık bankacılık sisteminin regülasyon sürecinin devam ettiği öğrenildi. Regülasyonların bu yıl içinde tamamlanıp bireysel banka müşterileri için bu uygulamanın hayata geçirilebileceği üzerinde duruluyor. Açık bankacılık sisteminin banka müşterileri dışında bu verileri elde edebilecek üçüncü parti kurumların da faydalanabileceği bir ortam yarattığı belirtiliyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu ise bu sistemin kredi kullanımındaki faydalarına değindi.

Bankalardan Kredi Çekerken Büyük Kolaylık Sağlayacak

bireysel-internet-subesi.jpg

Dünyada çeşitli ülkelerde benzer sistemlerin olduğunu ifade eden İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, açık bankacılık sisteminin kredi kullanımındaki avantajlarını sıraladı. Bankalardan kredi çekmek isteyen ancak çeşitli sebeplerle kredi başvurusu onaylanmayan kişiler, artık açık bankacılık sistemi sayesinde çok daha rahat bir şekilde kredi başvuruları yapıp sonuçlarına ulaşabilecek. Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu, bankalardan kredi çekememiş olmanın sadece kredi puanının düşük olmasıyla veya kara listeye düşmekle ilgili olmadığını hatırlattı.

Bankalar tarafından yasal takibe alınmamış veya kara listeye düşmemiş olan vatandaşların da zaman zaman kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabiliyor. Bu tür olumsuz gelişmelerde genellikle kredi çekmek isteyen müşterinin yanlış başvuru yöntemini tercih etmesi etkili oluyor. Bankalardan kredi kullanmanın önünde engel olarak görülen bu işlem hakkında İnteraktif Kredi Kurucu Ortağı Cesur Ölçenoğlu dikkat çeken açıklamalar yaptı: “Yanlış başvuru sürecinde de krediye ret gelebiliyor. Kredi başvurularının geri çevrilmesinde çok başvuru yapmanız, geçmişe ait bir haciz kaydı, mesleğiniz, yaşınız ya da sıralamada sizin için en doğru bankayı sona saklamanız gibi tahmin edemeyeceğiniz yüzlerce koşul bulunuyor. Bunlar her bankanın kendi iç politikalarına göre değişkenlik gösterir. Kredi herkesin hakkıdır ve bu sistemde doğru adımlarla kara liste sizin için kâbus olmaktan çıkabilir.” Ölçenoğlu’nun bu açıklamaları bankacılık sektörünü yakından takip edenleri heyecanlandırırken, bu sistemle kara listeye düşme korkusu olmadan kredi kullanımlarının da artması bekleniyor.

Açık Bankacılık Sisteminin Geçmiş Uygulamaları

Açık bankacılık sistemi, bankacılık sektöründe lider olan İngiltere’de ortaya çıktı. İngiltere’nin çeşitli bölgelerinde başlatılan projenin başarılı olmasıyla birlikte ülke genelinde uygulamaya alındı. 2015 yılına gelindiğinde ise Avrupa Birliği’nin dikkatini çeken açık bankacılık sistemi, Avrupa’daki diğer ülkelerde de kısmi olarak uygulanmaya başlandı. Avrupa’da bu sistem geliştirilerek Ödeme Hizmetleri Direktifi 2 (PSD2- Payment Services Directive 2) ile günümüzde uygulamaya geçirilen bu yeni sistemin temelleri atılmış oldu. Ardından İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu 2016 yılında 9 büyük bankayı ve girişimleri Açık Bankacılık Uygulama Kurumu (OBIE-Open Banking Implementation Entity) çatısı altında topladığını açıkladı.

Dünyada Açık Bankacılık modeline geçen ilk ülke olan İngiltere’nin ardından Türkiye’de de benzer bir uygulamaya geçilme ihtiyacı doğdu. Türkiye bankacılık sektöründe köklü bir değişiklik yaratması planlanan açık bankacılık sistemi hakkında ön çalışmalar ve analizler yapılmaya başlandı. Uzun bir süredir merakla beklenen ve günün birinde hayata geçirilmesi beklenen açık bankacılık sistemine dair bankalar ve kurumlar tarafından yapılan ilk çalışmalar Türkiye’de 2019 yılında başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan düzenleme ile 2020 yılında açık bankacılık sistemi ticari kanatta uygulamaya geçildi. Açık bankacılık sisteminin tüm bankalardan tamamen uygulamaya başlanmasından sonra en geç 3 yıl içinde sistemin hayatın geneline entegre edilebileceği belirtiliyor. Böylelikle vatandaşlar bankalardan alacakları finansal hizmetlerde zamandan tasarruf ederek kendilerine uygun kredi seçenekleri ve ürünleri sunan bankaları daha hızlı bir şekilde tercih edip hizmet alabilecek.

İş Bankası ve Garanti BBVA Öncülük Ediyor

Türkiye bankacılık sektörünün önde gelen özel bankalarından Türkiye İş Bankası ve Garanti BBVA, açık bankacılık sisteminin ülkede uygulanması için çalışmalara hız kazandırdı. İlk olarak BDDK tarafından yapılan son düzenleme ile 2020 yılında ticari olarak uygulamaya başlanan açık bankacılık sistemi, daha sonra bireysel alanda da kullanıma geçirilmeye hazırlanıyor. Ticari alanda şirketler, bankalardan kullanacakları kredi ve diğer finansal ürünleri tek bir çatı altında toplayarak daha hızlı ve kolay bankacılık hizmetleri alabiliyor. Bu sistemin sağladığı avantajlar ticari alanda görüldükten sonra BDDK tarafından yeniden bir düzenleme yapılması gerekti. BDDK tarafından bu kapsamda 2021 yılında yayınlanan taslak metin, açık bankacılık sisteminin bireysel bankacılık alanında da kullanılmasına yönelik önemli değişiklikler içerdi.

Türkiye’de bankacılık sektöründe yeni bir dönem başlatacak olan açık bankacılık sistemi ilk olarak özel bankaların uygulamasına sunuldu. İş Bankası ve Garanti BBVA, açık bankacılık sistemini bireysel kullanıcılara sunmak adına ilk ürünlerini çıkarmaya başladı. Yeni dönem hazırlıklarına başlayan bankalar arasında rekabet de hız kazandı. Daha fazla bireysel bankacılık müşterisi elde etmek isteyen özel bankalar, kolları sıvayarak yeni ürünlerini duyurmaya başladı. Bankalar, müşterilerinden alacakları açık bankacılık veri paylaşım izinleri doğrultusunda müşterilerine çeşitli avantajlar sunabilecek. Bununla birlikte müşterilerin kredi kullanabilme puanları ve diğer finansal bilgileri de üçüncü parti kurumlarla paylaşılacak. Onlardan gelen kredi talepleri ile müşterileri kendi bütçelerine göre ihtiyaç, konut ve taşıt gibi tüketici kredilerini daha hızlı ve verimli şekilde kullanabilecek.

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.