Ak Parti Emekli Zamları İçin Harekete Geçti! Hükümet ve Muhalefet Zam Toplantısı Yapacak

Ak Parti Emekli Zamları İçin Harekete Geçti! Hükümet ve Muhalefet Zam Toplantısı Yapacak

Türkiye’de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren maaş zammıyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısından sonra emekli maaşlarının en az 2 bin 500 TL olacağını müjdelemişti…

En düşük emekli maaşının 2 bin 500 TL olması için harekete geçen hükümet, bu sözünü tutmak için muhalefet partileri ile görüşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından emekli maaşlarının en az 2 bin 500 TL olacağını müjdelemiş ve vatandaşların dikkatini çekmişti. Türkiye’de milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren 2022 yılı emekli maaş zammı için görüşmeler başladı.

Ak Parti grubu, en düşük emekli maaşını 2 bin 500 TL yapabilmek için yasal düzenlemeleri başlattı. Meclis’te Ak Partililer ile muhalefet partililerinin görüşme yaptığı ve emekli maaşlarının en az 2 bin 500 TL olmasıyla alakalı yasal düzenleme hakkında görüştükleri öğrenildi. Öte yandan Genel Kurul'da görüşmelerine başlanacak olan teklife maaşlara yapılacak zamla ilgili madde eklenmesi gündeme geldi.

Emekli 2022 Maaş Zammı Ne Kadar?

Türkiye’de yaklaşık 8.5 milyon emekli ve hak sahibinin aylıkları 2021 yılının ikinci 6 ayına ait enflasyon rakamlarına göre belirlendi. İşçi ve Bağkur emekli maaşları 6 aylık enflasyon oranında zamlanacak. Bu kapsamda işçi ve Bağkur emeklisi milyonlarca vatandaş, 2022 yılı ocak ayında emekli maaşlarına yüzde 24.48 oranında zam alacak. İktidar, memur ve emeklilere bu zamların dışında ek zam yapma sözü de vermiş ve bunun için harekete geçmişti.

En Düşük SSK ve Bağkur Emekli Aylıkları

Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren emekli maaşına ek zam görüşmeleri başladı. Son 6 aylık enflasyon oranında zam yapılan emekli maaşları ise 2000 öncesi SSK’lılarda 2524 liradan 3293 liraya, 2000 yılı sonrası SSK’lılarda 1627 liradan 2041 liraya çıktı. Bağkur esnaf emekli maaşları ise 1912 liradan 2399 liraya, tarım Bağkurlularının emekli maaşları ise 1802 liradan 2262 liraya çıktı. Ak Parti grubu ile muhalefet partililer bir araya gelerek en düşük emekli maaşının 2500 TL olması için toplantı yapacak.

Bu haber toplam 358 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.