Altın Almadan Önce Bunları Dikkate Alın

Altın Almadan Önce Bunları Dikkate Alın

Altın almadan önce ekonomistlerin görüşlerini dinlemek ve işin ehillerinden birkaç tüyo almak her altın yatırımcının içinde bulunduğu eylemlerden biridir.

Altın alırken bile şehir seçimi ve zamanlama gibi birçok kriter, yapılan miktar doğrultusunca daha çok kar elde etmeyi sağlıyor. Son dönemde inişli çıkılı bir sürecin içinde olan altın için kesin söylemlerde bulunmak mümkün değil.

Altının kara kutusu niteliğindeki birkaç fikir, altın almadan önce mantıklı seçimler yapabilme ihtimalini artırıyor.

25022016-ceyrek-650.webp

Cumhuriyet Altını En Yüksek Kar Oranına Sahip

Cumhuriyet altını yatırımı yamak günümüz piyasa koşullarında birçok kişi için mümkün olmasa da, yüklü miktarda altın alımı gerçekleştirenler cumhuriyet altını alımı ile kar marjlarını yükseltebilir. Gram altına olan yüksek talep fiyatların gerilemesini tetiklese de, cumhuriyet altınında böyle bir durumun olmaması ve tarih farkının bile olmaması daha iyi bir yatırım aracı olmasını sağlıyor.

cumhuriyet-altini-aa-1528803-2.jpgGram Altın Her Zaman En Çok Talebe Sahip

Gram altın almak altın yatırımcılarının favori tercihlerinden biri olsa da, sonrasında gramın külçe altına dönüştürülmesinden doğan zarar oranı azımsanmayacak kadar çok. Bu nedenle 1 kilo ve üzeri altın alımlarında mutlaka ilk tercih külçe altın olmalıdır.

Yatırım aracı olarak pırlanta ve işçilik oranı yüksek takılarında tercih edilmesi uzmanlara göre mantıklı bir seçim hiç değil. Altın takıların yeniden nakde dönüştürülmek istendiğinde aradaki çok aşırı fiyat farkı, altın yatırımı yaparken zarar etmeyi kaçınılmaz hale getirir. Bu nedenle kısa vadede bozdurulma niyeti ile altın bilezik ve takı tercih etmek doğru değildir.

Altında Şehirlerarası Fiyat Farkı

Merkezi konumlardan uzaklaştıkça gram altındaki fiyat farkı da artış gösteriyor. En avantajlı altın alma yeri olan kapalı çarşı ile merkeze uzaklığı bulunan bir kuyumcudan altın almanın arasında 2 liraya kadar fark bulunuyor. Bu kriteri de göz önünde bulundurarak altın alırken merkezi yerler tercih edilmelidir.

Altın alımında gün içinde saat farklılıkları bile fiyat farklılıklarını beraberinde getirebiliyor. Piyasa açılışı saatinden sonra 11.00 ve 12.30 saatleri altın almak için en uygun saat dilimleri olarak belirtiliyor. New York borsasının açılış saati olan 15.30’da altın fiyatlarında avantajlı olunan saatler arasında yer alıyor.

Bu haber toplam 361 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.