Altın Fiyatında Şok Eden Tahmin! Yatırım Uzmanlarından Altın Yorumu

Altın Fiyatında Şok Eden Tahmin! Yatırım Uzmanlarından Altın Yorumu

Tüm dünyada olduğu gibi yerli yatırımcıların da yakından takip ettiği altın fiyatlarında belirsizlik sürüyor. Uluslararası piyasalarda ons altın fiyatına ilişkin yatırım uzmanlarından yapılan yorumlar dikkat çekti…

Yerli yatırımcılar altın fiyatlarındaki değişimi yakından takip ediyor. Özellikle son dönemin en çok takip edilen yatırım araçlarından biri olan altın, uluslararası piyasalarda hareketli günlerden geçiyor. Ons altın fiyatı, son 6 haftanın en yüksek seviyesi olan 1830 dolar direncini test ettikten sonra geri geldi. Gram ve çeyrek altın fiyatlarını da etkileyen ons altın fiyatındaki değişimlere yönelik yatırım uzmanlarından çarpıcı yorumlar gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Altın Yükselişe Devam Edecek Mi?

Ons altın fiyatını yorumlayan analistlere göre Omicron varyantının yarattığı endişeler, altın fiyatına destek veriyor. Fakat Omicron salgınının ekonomiye arz ve talebi etkilerinin sınırlı olması fiyatlardaki hareketliliği artırıyor. Analistler, virüs etkisinin geçici olduğunun netlik kazanması durumunda altın fiyatında keskin bir düşüş yaşanabileceğini söylüyor.

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından ABD merkezli JPMorgan Global Research analistleri de altın fiyatının geleceğini yorumladı. Uzmanlar, FED’in faiz artırım döngüsüne girmesi karşısında altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketin sona ereceğini söylemesi dikkatlerden kaçmadı. FED, 2022 yılı içinde para politikasını sıkılaştıracak ve 3 farklı dönemde faiz artırımı yapacak. Bu nedenle FED’in faiz artırması dolara olan talebi artıracağı için ons altın fiyatında ciddi düşüşlerin gelebileceği belirtiliyor.

Altın Fiyatları Pandemi Öncesine Düşebilir

FED’in politikaları ve virüs etkisinin kaybolması halinde JPMorgan Global Research analistlerinin yorumları altın fiyatlarında düşüş yaşanacak şeklinde oldu. Uzmanlar, 2022 yılı sonunda altın fiyatının pandemi öncesindeki seviyelere geri çekilebileceğini söylüyor. Bu durumda gram ve çeyrek altın fiyatlarında da düşüş görülebilir.

JPMorgan Global Research analistleri yatırımcılarını bilgilendirmek için yazdıkları raporda fiyatların baskı altında kalabileceğini şu şekilde ifade etti: “Ultra genişlemeci Fed para politikasının sona erdirilmeye başlanması altın ve gümüş fiyatları üzerinde 2022 yılı boyunca baskı yaratacak. 2022 ilk çeyrekte altın fiyatının ortalama 1765 dolar/ons olması ve istikrarlı şekilde düşmeye devam ederek dördüncü çeyrekte ortalama 1520 dolar/ons olmasını bekliyoruz.”

Bu haber toplam 397 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.