Araç Sahipleri Vakit Yaklaşıyor! 2022 MTV Ödemesi Son Günü Ne Zaman? MTV Nereye Ödenir?

Araç Sahipleri Vakit Yaklaşıyor! 2022 MTV Ödemesi Son Günü Ne Zaman? MTV Nereye Ödenir?

Milyonlarca araç sahibinin her yıl olduğu gibi 2022 yılının ocak ayında en çok araştırdığı konuların başında Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) geliyor. MTV ödemelerinde bu yıla ilişkin ilk taksit ödemesi 31 Ocak 2022 tarihinde sona erecek...

Türkiye’de milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemeleriyle ilgili internet üzerinden yapılan araştırmalar sürüyor. Her yıl olduğu gibi senede 2 taksit olacak şekilde ocak ve temmuz aylarında ödenen MTV’de ilk taksit ödeme dönemi geldi. Araç sahiplerinin MTV ödemelerinin ilk taksitini 31 Ocak 2022 tarihine kadar yapması gerekiyor. Bununla birlikte bu yıl olumsuz hava koşulları yüzünden ödemesi ertelenen KDV, damga vergisi, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin ödeme süreleri 31 Ocak Pazartesi günü dolacak.

MTV Ödemesi Ne Zaman?

resized-b82d0-97b5133amtv.jpg

Milyonlarca araç sahibinin motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemeleriyle ilgili araştırmalar yaptığı biliniyor. Model yılı ve motor hacmine göre değişen vergilendirme sisteminde araç sahiplerinin MTV ödemelerini 2 taksit halinde ödemeleri mümkün oluyor. Bu kapsamda 1-3 yaş otomobillerin 2022 yılında ödenmesi gereken motorlu taşıtlar vergisi, motor silindir hacmi 1300 cc ve aşağısında olanlar için 1313 lira ile 1576 lira arasında olacak.

Her yıl ocak ve temmuz aylarında ödenen motorlu taşıtlar vergisinde ilk taksit dönemi ocak ayı içerisinde tamamlanıyor. Taşıt sahipleri ocak ayında MTV ödeme telaşına girerken bir yandan da Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama tablosuna göre araçlarının model yılı ve motor hacmini baz alarak ne kadar vergi ödeyeceğine bakıyor. MTV ödeme zamanına bakıldığında ilk ödemeler 1 Ocak – 31 Ocak tarihlerinde yapılırken, Temmuz ayındaki ödemeler 1 Temmuz - 31 Temmuz tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

MTV Nereye Ödenir?

Araç sahipleri MTV ilk taksit ödemelerini Gelir İdaresi Başkanlığına ait www.gib.gov.tr internet sitesi, İnteraktif Vergi Dairesi, İnternet Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulaması üzerinden yapabiliyor. Ancak bu ödemeler için 02:00 ile 22:00 saatleri arasında ödeme yapmaya özen gösterilmesi gerekiyor. Bu saatler dışında internet üzerinden MTV ödemesi yapılamıyor. İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden şifreye gerek kalmadan sadece plaka ve TC kimlik numarası bilgilerini girerek MTV borç ödemesi yapılabiliyor.

Bu haber toplam 413 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.