Asgari Ücretlilere Haciz Detayı! Asgari Ücretliler Bu Karara Çok Sevinecek

Asgari Ücretlilere Haciz Detayı! Asgari Ücretliler Bu Karara Çok Sevinecek

Türkiye’de milyonlarca asgari ücretliyi yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), aylık geliri asgari ücret ve altında olan vatandaşların maaşlarına haciz uygulanamayacağına karar verdi…

Türkiye’de giderek artan enflasyon ve haya pahalılığı yüzünden vatandaşlar geçim zorluğu yaşıyor. Acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak veya borçlarını zamanında ödemek için bankalardan kredi çeken kişi sayısı da giderek artıyor. Bazı vatandaşlar çektikleri kredi borçlarını küçük taksitler halinde ödemeye devam ederken bazı kredi müşterileri ise borçlarını ödemekte zorluk yaşıyor.

Bankalardan tüketici kredisi çekip veya kredi kartı kullanarak borçlanan kişilerin borcunu zamanında ödememesi durumunda banka tarafından o müşteriye yasal takip başlatılıyor. Yasal takip sonucunda ihtiyaç veya diğer tüketici kredisi borcunu ödeyemeyen müşterilerin maaşlarına haciz uygulaması yapılabiliyor. Ancak bu konuda Türkiye’de milyonlarca asgari ücretliyi sevindiren bir gelişme yaşandı.

Asgari Ücretlilerin Maaşına Haciz Konulamayacak

haciz-edilemeyen-asgari-ucret.jpg

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), resmi web sitesi üzerinden yaptığı duyuruda, asgari ücretlilerin veya bu ücretin altında maaş alan kişilerin ücretlerine bankalar tarafından haciz konulamayacağını belirtti. Yapılan açıklamada, Bazı Müşteri Hesaplarının Haczedilmemesi ve Teminata Alınmaması ile Bu Hesapların Kredi Tahsilatı İşlemlerine Konu Edilmemesi Hakkında Mesleki Tanzim Kararı’nın detayları yer aldı.

Söz konusu karar ile TKBB üye bankalarının kendi alacakları için geçeri olmak üzere, aylık geliri asgari ücret veya altında olan borçluların üye bankalar nezdindeki hesaplarına yatan ücreti ve maaşının haczedilmemesi yönünde sonuca varıldı. Bu durumda olan banka müşterilerinin maaşlarına ayrıca teminata alınamaması yönünde karar verildi.

Karar Bankalara Bildirildi

Türkiye’de milyonlarca banka müşterisi asgari ücretliyi yakından ilgilendiren karar, tüm kamu ve özel bankalara bildirildi. Asgari ücretli kişilerin banka hesaplarına yatan sosyal yardımların da banka kredi borçları yüzünden haczedilemeyeceği belirtildi. Bu durumda olan vatandaşların banka hesaplarına yatan sosyal destekler teminata alınmayacak ve borçların tahsilatında kullanılamayacak. Tüm bu kararları kapsayan ilgili duyuru, tüm Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) üyelerine yapıldı. Bu sayede asgari ücretlilerin ve sosyal yardım alanların maaşlarına bankalar tarafından haciz konulamayacak.

Bu haber toplam 989 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.