Asgari ücretlilere ne kadar konut kredisi verilir? 200 bin TL konut kredisi müjdesi geldi

Asgari ücretlilere ne kadar konut kredisi verilir? 200 bin TL konut kredisi müjdesi geldi

Türkiye’de giderek artan konut fiyatları vatandaşları kara kara düşündürüyor. Bankalardan konut kredisi çekerek kira ödeme derdine bir son vermek isteyenlere müjdeli haber geldi. İşte 200 bin TL’ye kadar konut kredisi fırsatı…

Yüksek enflasyon sebebi ile artan inşaat maliyetleri, konut fiyatlarının da çok yükselmesine yol açtı. 2022 yılında asgari ücretli çalışan vatandaşlar, hayallerindeki eve kavuşabilmek için bankaların konut kredisi kampanyalarını yakından araştırıyor. Ocak ayında asgari ücrete yapılan zammın ardından 2022 yılında asgari ücretli vatandaşların aylık maaşı 4250 TL oldu.

Asgari ücretliler, 2021 yılında aylık 2825 TL maaş alırken, bankalardan çekebilecekleri konut kredisi limitleri de belliydi. Geçen yıl asgari ücretli bir çalışan, kira ödeme derdine son vermek için ev almak istediğinde bankalardan 130 bin ile 140 bin TL arasında konut kredisi çekmeye gücü yetiyordu. 2022 yılında asgari ücrete zam gelmesinin ardından bankalardan çekilebilecek maksimum konut kredisi tutarı da artış gösterdi.

Asgari Ücretli 200 Bin TL Konut Kredisi Çekebilir

430492.jpg

Asgari ücret tutarı üzerinden yapılan hesaplamada 2022 yılında konut kredisi taksitlerinin ödeme baremi de yükselmiş oldu. Bu kapsamda asgari ücretliler, aylık 4.250 TL maaş ile 2.975 TL’lik konut kredisi ödemesi yapabilecekler. Bu kapsamda 120 ay vade seçeneği ile konut kredisi çekmek isteyen asgari ücretli vatandaşların 2022 yılında kullanabileceği kredi limitleri belli oldu.

Kamu ve özel bankalarda güncel konut kredisi kampanyalarında uygulanan faiz oranları değişiklik gösteriyor. Ancak asgari ücretliler için ortalama bir hesap yapıldığında 120 ay vadeli konut kredisinde 1.20 faiz oranıyla 200 bin TL konut kredisi çekilebiliyor. İkinci el ev alacaklar için konut kredisi faiz oranları yüzde 1.29 seviyesinden başladığı için asgari ücretliler maksimum 190 bin TL’ye kadar konut kredisi çekebilecekler.

Teminat Göstererek Daha Fazla Kredi Çekilebilir

Asgari ücretliler, kamu ve özel bankalardan daha yüksek limitlerde konut kredisi kullanmak istediklerinde ise ek teminat göstermek durumunda kalıyor. Başka bir gayrimenkul, ev, araba, tarla veya arsa gibi teminatlar göstererek konut kredisi limitini daha yüksek seviyeye çıkarmak mümkün olabiliyor.

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.