Asgari Ücrette Telafi Zammı! İşte Telafi Zammı İle İlgili Detaylar

Asgari Ücrette Telafi Zammı! İşte Telafi Zammı İle İlgili Detaylar

2022 ile asgari ücreti resmi enflasyonun neredeyse 2 katı bir düzeyde zam oranı ile 4.250 lira olarak belirlendi. 2825 lira olan mevcut asgari ücret 2022 yılında yaklaşık olarak %50 oranında bir artışla 4.250 lira olarak açıklanmıştı.

Bu yıl emekli ve memur zammı ile beraber 2022 yılı temmuz ayında asgari ücrete ek zam yapılması da gündeme geldi. Her yıl Aralık ayında toplanan asgari ücret tespit komisyonu işçi ve işverenler için belirleyici olacak asgari ücret için çalışmalar gerçekleştiriyor. Asgari ücret tespiti sırasında önemli unsurlardan biri de enflasyon oranı olarak dikkat çekiyor.

asgari-1-1280x720.jpg

Asgari Ücret Zammı

Mayıs ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte gözler asgari ücrete yapılacak olan zamma çevrildi. Artan fiyatlar nedeni ile alım gücü düşen vatandaş için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni müjde verdi. Türkiye istatistik kurumu 3 Haziran Cuma günü yıllık enflasyon oranını %73,50 olarak belirledi. Enag ise yıllık enflasyon oranının %60 olduğu ile ilgili açıklamada bulundu. Artan fiyatlar nedeni ile elindeki 4250 lira asgari maaşı eriyen vatandaş Temmuz ayında yapılacak olan telafi zamlı haberini beklemeye başladı. Edinilen bilgilere göre asgari ücrette telafi zammı oranına yeşil ışık yakıldı.

tcs0s-1654167068-5097.webpAsgari Ücret Ek Zammı

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte asgari ücret zammı da tekrar gündeme geldi. Memur ve emekliler için zam müjdesi veren başkan Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretliler için de yeşil ışık yaktı. Yeni programlar üzerinde çalışıldığını ifade eden Recep Tayyip Erdoğan herkesin gelirini artırmak için çalışmalar yapıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmış olduğu açıklamada istihdam ve çalışanların refah seviyesini yükseltmek amacı ile yardım şemsiyesini genişleteceklerini bildirdi. Enflasyon oranları nedeni ile alım gücü düşen vatandaş için yeni paketlerin hazırlanmış olduğunu ifade eden Erdoğan telafi mesajı verdi. Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile birlikte 3 haneli rakamları bulacağı öngörülen enflasyon oranlarından sonra asgari ücrete de ek zam yapılması bekleniyor. Bununla birlikte 4 Temmuz tarihinden itibaren Temmuz ayı zam haberi de netlik kazanacak.

Bu haber toplam 339 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.