Ata Portföyden Yeni Varlık Dağılımı Modeli: Düşük Faize Ek Hisse Senedi Artırımı

Ata Portföyden Yeni Varlık Dağılımı Modeli: Düşük Faize Ek Hisse Senedi Artırımı

Ata Portföy yeni varlık dağıtım planını yayınlayarak faizi azaltmayı planlıyor. Bu amaç doğrultusunda hisse senedi ve Eurobond’un artırması düşünülüyor.

Ata portföy, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın para politikalarına dair duruşunun değişmeyeceği kanaatini sürdürüyor. Dünya çapında enflasyon sorunu ile mücadele edilirken Türkiye’nin politika faizlerini %14 seviyelerinde tutmaya devam etmesi döviz rezervlerini de Türk lirasının değerini de olumsuz etkiliyor.

Seçimlere 1 yıldan kısa bir süre kalırken, ülke politikalarının istihdam ve ekonomik büyüme hedeflerken enflasyon krizinin büyümesini kaçınılmaz kılabiliyor. Yaz dönemi sürecinde enflasyondan çok fazla etkilenilmemesi turizmin canlı tutulmasından kaynaklansa da, birçok yatırımcı uzun vadeli yatırımlardan bu süreçte kaçınıyor.

consultores-seo-y-sem.jpg

Hisse Senedi Endeksleri Yükselişini Sürdürüyor

2022 Mayıs ayı çerçevesinde hisse senetleri yaklaşık %5 oranında bir yükseliş kaydederek yıllık yükseliş oranını % 37 civarına kadar yükseltti. Sektörel bazda ele alındığında ise bu yükseliş sınai endekslerinde yüzde 6,5 olurken, banka endeksi yaklaşık 0,5 oranında ivme kaybetti.

Enflasyonla bir yatırımcı olarak mücadele etmenin yöntemlerini gayrimenkul ya da hisse senedi yatırımcısı olarak ele alan aracı kurumlar, gayrimenkul yatırımlarının uzun vadede her zaman kazandıracağını, hisse senetlerinin de yine ilk etapta düşüş performansı sergilese bile uzun vadede toparlayacağını belirtiyor. Ülkemizdeki kira gelirlerinin konut fiyatları üzerinde belirleyici bir unsur olmaması, gelişmiş ülkelere nazaran bu konuda eksik kalınmasına yol açıyor.

varlik-yonetimi-nedir-ve-isinize-ne-fayda-saglar-2967966257-1x-1-false-false.jpg

Amerikan Borsaları Neden Düşüşte?

Fes Faiz kararının %2,5-3 puan arasında olması ve enflasyonun yüzde 8’i aşmış olması ABD borsalarının epeydir düşüşte olmasına neden olmuştur. Faiz artırımı tutumunda ısrarcı olması ABD’nin bilançosunu 1 Haziran tarihi itibariyle 47,5 milyar dolar, Eylül ayı sonrasında ise 95 milyar dolar küçültmeyi planlıyor.

Dolar faiz artırımlarını da beraberinde getirecek olan bu süreç Amerikan borsalarının negatif bir ivme kazanmasına neden oluyor. 2022 yılından itibaren S&P500 hisseleri yüzde 18, NASDAQ ise yüzde 27 değer kaybetti. Maliyetlerin artış göstermesi sonucunda ise birçok şirket zarar açıklamasında bulundu. Amerika’nın köklü şirketlerinden biri olan Target’in bu yöndeki açıklamaları bir seansta yüzde 25 değer kaybına yol açtı.

Bu haber toplam 303 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.