ATO Başkanı Baran: Merkez Bankası kararlarından memnunuz

ATO Başkanı Baran: Merkez Bankası kararlarından memnunuz

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Merkez Bankası kararlarının ardından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Merkez Bankası kararlarından memnun olduğunu duyuran ATO Başkanı Baran, fiyat istikrarı için faiz kararlarının destekleneceğini belirtti.

Piyasanın aksine beklenti içerisinde olduklarını belirten ATO Başkanı Baran’ın Merkez Bankası kararlarının sektöre olumlu yansıyacağını belirtti.

Reel sektörün gelişmesi adına alınan bu kararların sonuna kadar arkasında olduklarını belirten ATO Başkanı Baran, konuşmasının devamında Merkez Bankası’nın ilerideki kararlarıyla da ilgili görüşlerini açıkladı. Faizlerin düşmesi gerektiğini savunan Baran, ilerleyen dönemde de beklentiler dahilinde faiz düşüşünün görülmesinin aynı zamanda reel sektöre olumlu bir şekilde yansıyacağını açıkladı.

ato-baskani-baran-merkez-bankasi-kararlarindan-memnunuz.webp

Merkez Bankası faizleri 100 baz puan düşürdü

Merkez Bankası’nın Ağustos toplantısında açıkladığı politika faiz kararı birçok kişi tarafından beklenmedik bir karar olarak yorumlandı. Ekonomistler ve kurumlara göre beklenmedik bir şekilde gelen bu faiz indiriminin piyasaları olumsuz bir şekilde etkilemesinin muhtemel olacağı açıklandı. Böylelikle %14 olan politika faizinin Merkez Bankası tarafından %13’e düşürüldüğü belirtildi. 100 baz puan beklenmedik bir düşüşe giden Merkez Bankası bu alanda piyasa beklentisinin dışında hareket etti.

Merkez Bankası kararı sonrasında piyasalarda kayıplar meydana geldi. TL’nin yabancı para birimlerine göre değer kaybı geçtiğimiz haftaya göre %2 olarak hesaplandı. Türk Lirası, dolar karşısında 17,85 seviyelerinden 18,15 seviyelere kadar yükseldi. Piyasalara olumsuz olarak yansıyan bu haber sonrasında birçok kişi tarafından açıklama yapıldı. Merkez Bankası kararından sonra açıklamalarda bulunan Ankara Ticaret Odası başkanı Gürsel Baran, faiz kararlarından memnun olduklarını dile getirdi. Faizlerin düşmesiyle birlikte reel sektörün hızlı bir şekilde gelişebileceği ve böylelikle ekonomik büyümenin meydana geleceği belirtildi.

Bu haber toplam 167 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.