Banka Borçlarından Dolayı 4 Milyon Kişi Yasal Takipte! 4.250 TL Maaşla Kurtuluş Yolu Arıyor

Banka Borçlarından Dolayı 4 Milyon Kişi Yasal Takipte! 4.250 TL Maaşla Kurtuluş Yolu Arıyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklama, ülkemizde bankalar tarafından yasal takibe alınan kişi sayısını gözler önüne serdi. Bankalar, borcunu ödeyemeyen 4 milyon kişi hakkında icra takibi başlattı…

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bu dönemde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların kredi fırsatlarını kullanmak istiyor. Ancak yüksek faiz oranlarıyla karşılaşan vatandaşlar, bankalardan çektikleri kredileri ve kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanıyor. Bu konuyla ilgili en güncel bilgiler Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından yapılan açıklama sonucu netlik kazandı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bireysel kredi kartı borcundan dolayı hakkında yasal takip başlatılmış kişi sayısının arttığını duyurdu. TBB verilerine göre 2021 yılı Ocak ayından Kasım ayına kadarki olan dönemde kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı 611 bin kişi oldu. Bireysel kredi borcundan dolayı bankalar tarafından yasal takibe düşen kişi sayısı ile aynı dönemde 1 milyon 182 bin kişi oldu.

4 Milyon Vatandaş İcralık Oldu

banka-borclari-icin-yeni-duzenleme-5094a.jpg

Yüksek enflasyon sebebi ile bankalardan bireysel kredi çeken kişilerin kredi borçlarını ödeme güçlüğü yaşadıkları görüldü. Bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı bankalar tarafından yasal takip başlatılan kişi sayısı 2021 yılının Ocak – Kasım döneminde 1 milyon 485 bin kişi oldu. Aynı dönemdeki bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş ve borcu devam etmekte olanların sayısı da 4 milyon 18 bin 796 kişiye ulaştı.

Tasfiye Edilecek Kredilerde Artış

TBB’nin risk merkezi tarafından hazırlanan verilere göre 2021 yılının Kasım ayından itibaren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklarda artış yaşandı. Bu dönemdeki veriler kapsamında tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25 artışla 25.8 milyar TL oldu. Bankaların vatandaştan alacağı borcun miktarı son dönemdeki en büyük artışlarından birini yaşadı.

Bankaların en çok kullanılan ürünlerinden bireysel kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişi sayısı arttı. Bireysel kredi kartlarında tasfiye olunacak alacaklar, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 artışla 7.1 milyar TL’ye çıktı.

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.