Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi? Hangi Banka Ne Kadar Faiz Uyguluyor? Güncel Faiz Oranları

Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi? Hangi Banka Ne Kadar Faiz Uyguluyor? Güncel Faiz Oranları

TCMB son dönemde peş peşe faiz indirimine gitmesine rağmen, bankalar faizi indirmek yerine daha da artırdı. Yükselen faiz oranları vatandaşları rahatsız ederken faizlerin düşüp düşmeyeceği merak ediliyor…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizinden peş peşe indirimler yaptı. Buna rağmen bankaların verdiği kredilerde uygulanan faiz oranları hala istenilen seviyeye inemedi. Üstelik son dönemde bazı bankaların konut ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yükseltmesi de vatandaşlar tarafından olumsuz karşılandı.

Konut ve ihtiyaç kredisi çekmek için bankalara giden vatandaşlar yüksek kredi maliyetleri sebebiyle bu kararından vazgeçiyor. Ancak son gelen açıklamalar, bankaların kredi oranlarını düşürmesini bekleyen vatandaşları umutlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özel bankaların yüksek faiz uygulamaya devam ettiğini söyleyerek bundan rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Banka Faiz Oranları Düşecek Mi?

13367581-728xauto.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarında vatandaşların daha düşük faiz uygulayan kamu bankalarını seçeceğini söyledi: “Faizden medet umulmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz. Vatandaşlarıma sesleniyorum; diyorum ki kamu bankalarına gidin. Böyle bir sömürü çarkı içerisine girmeyin. Bu ülkede tüketim ekonomisine destek vereceksek, sömürü yoluyla değil vatandaş temin ettiği kredisini gelsin sizinle kullansın. Uygun yeri veren kamu bankasına gidecek. Konut, araç kredisini buradan temin edecek. Faizden medet umulmasını kesinlikle doğru bulmuyoruz.”

Bankaların Güncel Faiz Oranları

Öte yandan JP Morgan analistleri, Türkiye’de kredilerle ilgili olumlu bir değerlendirmede bulunurken, dolarıizasyonun azalmasıyla birlikte çok kısa vadede kredi piyasasında istikrarın geleceğini duyurdu. Bankaların güncel kredi faiz oranlarını araştıran vatandaşlar, özel ve kamu bankalarının faiz politikasındaki farklılıkları görebiliyor. İşte konut kredisinde bankaların uyguladığı güncel faiz oranları:

  • Akbank %2,02
  • Halkbank %1,20
  • Ziraat Bankası Konut Kredisi %1,29
  • Yapı Kredi Konut Kredisi %2,05
  • ICBC Turkey Yeni Evim Kredisi %2,07
  • İş Bankası Ev Kredisi Kampanyası %2,15
  • Garanti BBVA Hayat Sigortalı Kiracıya Mortgage %2,17
  • ING Konut Kredisi %2,19

Bu tabloya benzer şekilde ihtiyaç kredisi faiz oranlarında da özel bankalarda yüksek faiz oranları görülüyor. En düşük ihtiyaç kredisi veren banka %1.85 ile CEPTETEB olurken en yüksek %2.94 ile Yapı Kredi ihtiyaç kredisi oldu.

Bu haber toplam 668 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.