Bankalar Kredi Musluklarını Açacak: Türkiye Varlık Fonu Kamu Bankalarına 28.3 Milyar Lira Destek Verecek!

Bankalar Kredi Musluklarını Açacak: Türkiye Varlık Fonu Kamu Bankalarına 28.3 Milyar Lira Destek Verecek!

Türkiye bankacılık sektöründe faaliyet gösteren kamu bankalarında sermaye artırımı gerçekleşecek. Halkbank, Vakıfbank ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Varlık Fonu’ndan toplamda 28.3 milyar liralık sermaye desteği alacak…

Bankacılık sektöründe her geçen gün yeni bir gelişme yaşanırken, kamu bankalarının sermayesini artırmaya yönelik hamleler geldi. Kamu bankalarının kasasına girecek liralar Türkiye Varlık Fonu’ndan devredilecek. Yapılan son açıklamaya göre Vakıfbank, Halkbank ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) gibi kamu bankalarına toplamda 28.3 milyar liralık sermaye desteği verileceği duyuruldu. Bankacılık sektöründe dikkat çeken bu gelişmeyle ilgili detaylar kamu bankalarından yapılan açıklamada yer aldı.

Kamu Bankaları Kredi Musluklarını Açacak

806x378-turkiye-varlik-fonundan-kamu-bankalarinin-sermayeleriyle-ilgili-flas-aciklama-1589226186038.jpg

Halkbank sermaye artırımını reel sektöre kredi temini için alacağını duyurdu. Böylelikle ticari ve bireysel kredilerde yeni kampanyalar yapılabileceği beklentisi oluştu. Bir diğer kamu bankası olan Vakıfbank ise uluslararası piyasalarda oluşabilecek dalgalanma ve öngörülemeyen aktif bozulmalara karşı finansal gücü artırmak için bu destekten yararlandığını açıkladı. Vakıfbank büyüme için ilave kapasite yaratabilmek için Türkiye Varlık Fonu’ndan gelecek bu nakit desteğini kullanacak.

Vakıfbank ve Halkbank tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamaları peş peşe geldi. KAP’a yapılan açıklamalara göre bedelli sermaye artırımı Varlık Fonu’na tahsisli yapılacak. Bu da bankanın diğer ortaklarının sermaye artırımından yararlanamayacağını ifade ediyor. İki banka, banka başına 13.4 milyar lira kaynak sağlayacak şekilde Varlık Fonu’ndan gelecek bu nakit desteği ile sermaye artışı yapacaklarını duyurdu.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na Kredi Desteği

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) tarafından yapılan açıklamalar dikkat çekti. KAP duyurusunda banka, Varlık Fonu’nun Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu’ndan (PİDF) 1.5 milyar lira tutarında sermaye benzeri kredi sağlayacağı belirtildi. Sermaye benzeri kredi sağlamak için girişimlerin başlatıldığı ifade edildi.

Vakıfbank ve Halkbank açıklamalarında ise sermaye artırımında hisse fiyatı yer almadı. İşlemlerin Borsa İstanbul toptan alış satış prosedürlerini göre belirleneceği kaydedildi. Sermaye artırımları düzenleyici kurumların onay vermesinden sonra Halk Yatırım ve Vakıf Yatırım üzerinden gerçekleştirilecek.

Bu haber toplam 481 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.