Bazı İşyeri Sahipleri Elektrik Faturalarını Camlarına Astı! 35.000 TL Elektrik Faturası Olur Mu Demeyin

Bazı İşyeri Sahipleri Elektrik Faturalarını Camlarına Astı! 35.000 TL Elektrik Faturası Olur Mu Demeyin

Yeni yılda elektriğe gelen zammın ardından iş yerleri yüksek faturalara tepki göstermeye başladı. Yurdun dört bir yanında restoran ve benzeri iş yerleri, elektrik faturasının kira fiyatlarını geçmesini faturaları camlara asarak protesto etti…

Esnaf yüksek elektrik faturalarından dert yanarken, yurdun dört bir yanından çeşitli protestolar gelmeye başladı. Pandemi yüzünden zor günler geçiren işletmeler, elektrik kullanımına zam yapılmasından sonra daha zor günlerle karşılaştı. Ekonomik olarak darboğaza giren işyeri sahipleri, yüksek rakamda gelen elektrik faturalarını dükkan camlarına asarak tepki göstermeye başladı.

Esnafı Pandemi Yerine Faturalar Bitirdi

Elektrik ve doğalgaza yılbaşından sonra peş peşe fahiş oranda zamlar gelmesi, işletmeleri büyük bir sıkıntıya soktu. Yurdun dört bir yanındaki işletmeler ve esnaflar, artan elektrik faturalarından dert yanmaya devam ediyor. İşletme sahipleri, “Gelirlerimiz artmıyor ama giderlerimiz artıyor. Aldığımız ürünlerin de fiyatları artıyor ama bizim gelirimiz gün geçtikçe eriyor. Tabii hem evi hem işyerini çok etkiliyor. Pandemi döneminde herkes kredi alarak geçimini sürdürdü. Önümüzü göremiyoruz. Ben BAĞ-KUR’u yatıramıyorum. Ticari krediler çok yüksek. Esnaf odası da bu konularda adım atmıyor.” diyerek kepenk kapatma noktasına geldiklerini söyledi.

Elektrik Faturaları İşyeri Kiralarını Geçti

thumbs-b-c-8ae8b7e360eb42ebc83d99ff61db02b6.jpg

Elektrik faturalarına gelen zamların iş yeri kiralarını geçtiğini belirten esnaf, yüksek gelen faturaları dükkan camlarına asmaya başladı. Bazı işletmelerde 35 bin TL’ye kadar çıkan elektrik faturaları, vatandaşlar tarafından da şaşkınlıkla karşılandı. Zor durumda olduklarını belirten işyeri sahipleri “Bize işyerlerinizi kapatın, sokağa dökülün diyorlar açıkçası. Ben geçinemezsem fatura ödeyemezsem sokağa çıkacağım yani. Zamların geri çekilmesi lazım. Bu zamlar toplumsal bir ayaklanmayı bile tetikler, tetiklemesi lazım çünkü en yakınımıza bakın, Kazakistan’da zamlara karşı sokağa çıktılar. Yakında burada da olacak. Zamları geri çekemiyorsan, memleketi yönetemiyorsan bırakıp gideceksin” şeklinde tepkisini dile getirdi.

İş yeri sahipleri yüksek faturalara karşı tepkisini bu şekilde gösterirken, zor durumda olduklarına dikkat çekti. Yetkililerden çözüm bekleyen işletme sahipleri, “İşletmeler kepenk kapatmak üzere. Almanya’da elektrik faturası restoran cirolarının yüzde 2, yüzde 5’i arasında iken bizde yüzde 10-15 düzeyine ulaştı. Elektrik faturaları işletmelerimizi bu şekilde zorlamaya devam ederse hiçbir işletmemizin dayanacak gücü kalmayacak” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 713 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.