Bedelli Askerlik ile Kıdem Tazminatı Hakkı Nedir?

Bedelli Askerlik ile Kıdem Tazminatı Hakkı Nedir?

Bedelli askerlik ile kıdem tazminatını merak edenler bu haberde cevabını bulacak! İşte bedelli askerlik kıdem tazminatının detayları...

Bedelli askerlik veya bedelsiz askerlik her iki türlü de işten ayrılırken kıdem tazminatı Hakkı doğuran durumlardır. Bu yüzden bir erkek bedelli askerlik yapmak istese de kıdem tazminatı hakkı doğar. Yani askerlik bedelli de olsa bedelsiz de olsa her şekilde kıdem tazminatı ödeme durumu söz konusudur. Bu şekilde işten çıkan herkes için kıdem tazminatı Hakkı doğmuş olur. Ayrıca böyle bir durumda ihbar süresine uymak da zorunlu değildir. Belge olduğu takdirde istenilen her tarihte işten ayrılmak mümkündür.

Bedelli askerlik yapmayı planlayan kişiler için kıdem tazminatı Hakkı doğup doğmadığı genellikle merak edilen bir sorudur. Çünkü şimdilerde kıdem tazminatı vermeme gibi sorunlar yaşayan kişi sayısı mevcuttur. Bu yüzden de bedelli askerlik durumunda kıdem tazminatı Hakkı kanunen bulunur.

Kıdem tazminatı almak için askerliğin yaklaşma süresini beklemeden belge gelindiği anda istenilen zamanda çıkılabilir. Bu süre içinde kıdem tazminatının direkt olarak kişiye verilmesi gerekir. Bu durum bedelli ya da bedelli fark etmeksizin Her kişide Hakkı doğurur.

2550706-810x458.jpg

Maaş Bordrosunun Maaşlardan Sonra Verilme Süresi

Maaş bodroları, her ay maaşlar verildikten sonra verilir. İs kanununda bu durum açık şekilde düzenlenmiştir.

Ücret hesap pusulası Madde 37 – İşveren işyerinde veya bankaya yaptığı ödemelerde işçiye ücret hesabını gösterir imzalı veya işyerinin özel işaretini taşıyan bir pusula vermek zorundadır. Bu pusulada ödemenin günü ve ilişkin olduğu dönem ile fazla çalışma, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücretleri gibi asıl ücrete yapılan her çeşit eklemeler tutarının ve vergi, sigorta primi, avans mahsubu, nafaka ve icra gibi her çeşit kesintilerin ayrı ayrı gösterilmesi gerekir. Bu işlemler damga vergisi ve her çeşit resim ve harçtan muaftır.”

Maaş bordroları konusunda maaş verildikten hemen sonra bu bordranın kişiye sunulması gerekir. Bu durum kanunen’de açıkça belirtilmiş bir durumdur. Muaf olunan durumlar ya da vergi ödenmesi durumların her biri kanunda açık açık şekilde belirtilm​​​​​​​iştir. Böylelikle maaş bodroları, maaşı aldıktan hemen sonra işçilere verilir.

bedelli-askerlik-kidem-tazminati.jpg​​​​​​​

Maaş bodrosu konusunda genellikle sürü olarak ne zaman verileceği pek çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Bu durum kanunen açıkça belirtildiği için gerekli tüm detaylar da aynı şekilde kişiye bildirilir. Yani ödenmesi gereken vergiler ya da muaf olması gereken durumlar gibi ve maaşın net olarak alınan ücret gibi her birim bordroda yer alır. Böylelikle maaş alan kişiye detaylı şekilde kazandığı gelir hakkında bilgi verilmiş olunur.

Maaş bordrolarından detaylı bilgiler yazdığı için çalışan kişi gelirinden ve verdiği vergi ya da muaf olduğu vergilerin her birinden detaylı şekilde bilgi sahibi olur. Bu durum kanunun açıkça düzenlendiği için çalışan herkesin maaş bordrosunu alması bir haktır. Ayrıca maaş bordrosu üzerinde bulunan tüm Her bilgiyi detaylı şekilde inceleyerek öğrenmesi ve bilgi sahibi olması da mümkündür. Ayrıca maaş bordroları Her ayın sonunda yani maaş alındıktan sonra yine kişiye teslim edilir.

Bu haber toplam 259 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.