Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Yeni Düzenleme Sonrası Rekor Beklentisi!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Yeni Düzenleme Sonrası Rekor Beklentisi!

TSB Başkanı Atilla Benli, BES’in yeni düzenleme ile tasarruf merkezi olacağını söyledi. Düzenleme sonrası BES katılımcı sayısının toplamda 17 milyona, toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor…

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), konusunda yeni düzenlemelerin yapılacağı açıklandı. Bu düzenlemeler ile birlikte BES’e katılım ve fon büyüklüğü rekor seviyeye ulaşacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, bu düzenlemelerin ardından BES’in tasarrufun merkezi haline geleceğini söyledi.

Benli, düzenlemelerden sonraki hedefleri hakkında “BES ve Otomatik Katılım Sistemi'ndeki (OKS) toplam katılımcı sayısının 17 milyona, toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL'ye ulaşmasını hedefliyoruz.” ifadesini kullandı. TSB Başkanının yazılı açıklamasında TBMM’de kabul edilen Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi’ne yönelik değerlendirmeler yapıldı.

“BES Tasarrufun Merkezi Olacak”

resized-d90f0-42fd31dbotomatikkatilimbes.jpg

Tasarrufun merkezi haline gelmesi beklenen BES hakkında Benli şu açıklamalarda bulundu: “Yüzde 25 devlet katkısının yüzde 30'a çıkarılmasının yanı sıra yeni düzenlemeyle hayatımıza giren; tek seferde toplu katkı paylarına ödenecek devlet katkısının yıllara sari verilmesi, OKS'de 45 yaş sınırının kaldırılarak talep edenlere sisteme giriş imkanı tanınması, kısmi çekiş ve temlik imkanı bir bütün olarak düşünüldüğünde sektörümüze güç katacak gelişmeler.”

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu'ndaki değişikliklerin Meclis'te kabul edilmesiyle yeni düzenlemeye geçilecek. Böylelikle BES’e yeni katılma hakkı elde eden vatandaşlara da önemli fırsatlar sunulacak. Benli, “Bu doğrultuda, yeni katılımcı sayısının artmasını, yüzde 30'a yükselen devlet katkısından yararlanmak için katkı payı ödemelerinin yükselmesini bekliyoruz. 2021'in mayıs ayında uygulanmaya başlanan 18 yaş altı BES'e olan ilginin sonucunda yıl içinde 18 yaş altı katılımcı sayımızın da 1 milyona ulaşmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Başka Ülkede Böyle Destek Yok”

Devlet desteğiyle birlikte BES’teki toplam katılımcı sayısında 17 milyonun aşılması ve toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Kanundaki en önemli değişikliğin devlet katkı payının yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmesi olduğunu vurgulaya Benli, “BES'e devletin böylesine güçlü desteği dünyanın başka hiçbir ülkesinde yok. Bu desteğin tasarruf bilincine çok önemli etkisi olacağına inanıyorum.” açıklamasında bulundu.

Bu haber toplam 384 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.