Bireysel Kredilerde Kırmızı Alarm! Borç Büyüyor, Vatandaş Ödeyemiyor!

Bireysel Kredilerde Kırmızı Alarm! Borç Büyüyor, Vatandaş Ödeyemiyor!

Milyonlarca vatandaşın bankalardan kullandığı bireysel kredi ve kredi kartı borcu bilgilerinde durum açıklandı. Kasım 2021 döneminde toplam borç 1 trilyon 17 milyar liraya yükselirken ilk kez 1 trilyon eşiğinin aşılması kırmızı alarm olarak yorumlandı…

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) kasım ayı verileri kamuoyu ile paylaşıldı. Bu kapsamda finansal şirketlerden ve bankalardan bireysel kredi çeken, aynı zamanda kredi kartı borcu olan kişilerin toplam borcu rekor kırdı. 2021 yılı Kasım ayı verilerine göre bu borç tutarı ilk kez 1 milyon 17 milyar TL seviyesine ulaştı.

Bireysel kredilerin yüzde 46’sının ihtiyaç kredileri, yüzde 30’unun konut kredileri ve yüzde 19’unun kredi kartları olduğu belirtildi. Bireysel kredi borçları içinde taşıt kredisi borçlarının oranı yüzde 5’te kaldı. TBB kasım ayı raporuna göre, 34.8 milyon kişi bireysel kredi kullanırken kişi başı ortalama kredi bakiyesi 29.2 bin düzeyine çıkmış oldu.

Sadece 5 Ayda Kontrolden Çıktı

602f96622e552-krediler.jpg

Ulusal basında geniş yankı bulan habere göre TBB verileri bireysel kredi ile kredi kartı borcunda konut ve taşıtta kullanan kişi sayısının gerilediğini kaydetti. Ancak buna rağmen konut veya taşıt kredileri yerine ihtiyaç kredisi ve kredi kartı borcunda hızlı bir yükseliş olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bankalardan ihtiyaç kredisi çeken kişi sayısı geçen yıl nisan ayından bu yana düşüş trendindeyken eylül ayında yeniden hızla artmaya ve yukarı yönlü trende başladı.

Merkez Bankası'nın politika faizinde indirim sinyalleri verdiği ay başındaki veriler ve eylül ayındaki toplantıda ilk faiz indirimi yapması değerlendirildi. Buna göre eylülde tüketici enflasyonundaki artışa paralel şekilde ihtiyaç kredisi bakiyesi büyümesini aralıksız sürdürdü. Kasım ayı verilerine göre ihtiyaç kredisi bakiyesi 467 milyar TL olurken, aralık ve ocak aylarında artışa devam etti.

Vatandaş Kredi ve Kart Borcunu Ödeyemiyor

Öte yandan resmi TBB verilerine göre bireysel kredi ve kart borcunda takibe dönüşüm yüzde 2.6 seviyesine çıktı. BDDK’nın borç erteleme avantajı sağlamasından sonra bu kural eylül ayında kaldırılmıştı. Kasımda takibe dönen borç oranı yüzde 2.6’ya kadar yükseldi. Ekimde yüzde 2.4, eylül ayında ise 2.3 oranındaki takip oranının artması vatandaşın borcunu ödeyemediğini gösterdi

Bu haber toplam 495 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.