Bitcoin’deki Yüzde 31 Düşüş Para Piyasalarındaki Endişeyi Kuvvetlendiriyor

Bitcoin’deki Yüzde 31 Düşüş Para Piyasalarındaki Endişeyi Kuvvetlendiriyor

Resesyon krizinin vurduğu piyasalardan biri de kripto para piyasası oldu. Yükselen enflasyonla mücadele kapsamında artan faiz oranları ve beraberinde gelen ekonomik durgunluk, bitcoin yatırımcılarının da büyük kayıplar yaşamalarına neden oldu.

Kripto para alım satım işlemlerini en az hasarla kapatıp bu piyasadan çekilme kararı alan yatırımcıların sayısı artarken, 20 bin Dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, daha da gerileyerek 18 bin Doları gördü. 2020 Aralık döneminden beri ilk kez bu seviyelere kadar çakılan bitcoin bilindiği gibi en büyük kripto para birimi olarak borsada işlem görüyor.

Son 24 saat içerisinde yüzde 0.17 kayıp veren Bitcoin’ in piyasa değeri 836 milyar Dolara kadar indi. Son bir haftalık kaydedilen verilerde ise yüzde 37’lik bir kayıp yaşayan Bitcoin, toplam 1 aylık süreç içerisinde yaklaşık 150 milyar dolarlık bir düşüş yaşadı.

bitcoin-degerinin-yuzde-50-sini-kaybetti-h290866-fea31.jpg

Bitcoin’ in Hızlı Düşüşün Etkileri

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin ’in hızlı düşüşü diğer alt coinleri de olumsuz etkiliyor. Bitcoin’den sonra gelen en büyük kripto para olan Etherium’da yüzde 32’lik bir gerileme ile 1000 Doların altında seyretmeye başladı.

Celsius Network ve Binance ise sıra dışı yasa koşullarının söz konusu olması nedeniyle bir süreliğine tüm işlemlerine ara vermişlerdi. Ayı piyasasının hâkimiyetini sürmeye devam etmesi ise kripto para borsalarını da yakından ilgilendiriyor ve bir hayli olumsuz etkiliyor.

ndyxmdgxnd-bitcoin-de-dusus-sona-mi-erdi-piyasalarda-son-durum-ne.jpg

Coinbase Çalışan Sayısını Yüzde 18 azaltıyor

Bir diğer kripto para borsası platformlarından biri olan Coinbase, geçtiğimiz günlerde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle çalışanlarının yüzde 18’ ini işten çıkaracağını duyurdu. Bu tür gelişmeler ise kripto para borsalarında yaşanan gergin atmosferin uzun süreli olacağına dikkat çekti.

Bitcoin piyasasının içine girdiği ayı piyasasından çıkmasının uzun süreceğini belirten uzmanlar, artan enflasyona karşı alınan faiz kararları, Rusya- Ukrayna arasındaki savaş ve dünya devi ekonomilerindeki yaşanan belirsizliklerin hepsinin ayı piyasasından çıkmanın zor olabileceğini belirtiyor. Mevcut durumda portföyünü koruma altına almak isteyen Bitcoin yatırımcıları ise başka enstrümanlara yönelmeyi tercih ediyor.

Bu haber toplam 463 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.