Borsa İstanbul’a İddialı Bir Giriş Kocaer Çelik’ten Geldi

Borsa İstanbul’a İddialı Bir Giriş Kocaer Çelik’ten Geldi

Borsa İstanbul’a yeni halka arz haberleri ardı ardına gelirken, yılın en büyüğü olmaya aday isimlerden biri de Kocaer Çelik şirketi oldu.

22 ve 24 Haziran tarihleri arasında sürecek olan halka arz, payların hepsinin satılması durumunda yılın en büyük halka arzını gerçekleştirmiş bir şirket unvanına sahip olacak.

İskontolu olmak üzere 27,50 fiyatından halka arz edilecek olan şirket, toplamda 56.100.000 TL payın talep görmesi hedefleniyor. Satışa sunulan tüm payların alıcı bulması halinde ise şirket 2022 yılının en büyük halka arzını gerçekleştirmiş olacak.

Kocaer Çelik halka arzı öncesi en büyük rakamlara sahip olan Kimpur Kimteks Poliüretan şirketi olmuştu. Toplamda 957 milyon değerine ulaşan şirket, 2022 yılının en büyük halka arzını gerçekleştirmeyi başardı.

sanayi-ondd-cover.jpg

Halka Arz Bütçesi Yatırımlarla Değerlendirilecek

Halka arz sürecinden gelen gelirin büyük bir kısmını yeni yatırımlarla daha da değerli hale getireceklerini belirten Kocaer Çelik, katma değerli yeni ürünler ve yenilenebilir enerji yatırımlarına imza atacak.

Halka arz gelirinin yaklaşık %70’lik kısmı yatırımlara ayrılırken, kalan %30’luk kısmı ise şirket sermayesine aktarılacak. Şirket halka arzını oransal dağıtım yöntemini kullanarak halka arz yapacak. Bu hesaplamaya göre yüzde 60 oranında yurt içi bireysel yatırımcılara, yüzde 30 yurt içi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 5 oranında da yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek.

t25-celik-devi-halka-aciliyor-732.webp

Halka Arzda Oransal Dağıtım Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Halka arzını oransal dağıtım yöntemiyle gerçekleştiren bir şirket paylarını şirketler arasında dağıtmayı amaçlar. Şirketler bazında bir yatırım aracı olarak nitelendirilen oransal dağıtım, borsa üzerinden ve farklı araçlar üzerinden de gerçekleşmesi mümkün bir yöntemdir.

Borsaya arz olurken oransal dağıtım yöntemini kullanan şirketler, eşit dağılım yerine belirli oranlar çerçevesinde şirketler tarafından talep toplar. Şirketler amaçlarına ve yapılarına ilişkin dağıtım şeklini belirleyerek halka arz olma haklarına sahiptir.

Oransal dağıtım yöntemi ile halka arz olacak olan şirketin bazı kıstasları gözden geçirip ondan sonra bu yöntemi tercih etmesi gerekiyor. Öncelikle dağıtım oranları ele alınmalı ve incelenmelidir. Halka arz edilecek miktar ile dağıtım oranının matematiksel olarak bölünmesi ile birlikte en doğu pay oranı ortaya çıkmaktadır.

Bu haber toplam 352 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.