Borsada Ayı Piyasası Ne Demek? Anlamı

Borsada Ayı Piyasası Ne Demek? Anlamı

Borsada ayı piyasası yatırımcılar tarafından araştırılmaktadır. Borsada ayı piyasası tabirine, neyi ifade ettiğine ve boğa piyasası arasındaki farka haberimizden ulaşabilirsiniz.

Borsada ayı piyasası ekonomik olarak finansal yatırımlar için kullanılan bir tabirdir. Fiyatların bir anda aşağı yönlü olarak düşmeye başladığı süreç genel olarak bu tabir ile ifade edilir. Yatırımcıların stratejik taktikler belirledikleri sürece girilir.

Borsada ayı piyasası İngilizce aslından çevrilerek kullanılmaktadır. Kelime kökeni olarak anlamı market olarak ifade edilir. Piyasaların yaşanan dalgalanmalar sonucu uzun süre gerileme dönemine girdiklerini ifade eder.

Borsada Ayı Piyasası Tabiri Neden Kullanılır?

Borsada ayı piyasası terimi dengelerde düşüş yaşandığı anlamına gelir. Ekonomik anlamda sermayesi bulunan uzman yatırımcılar hisse senetlerinin bulunduğu piyasaların analizinde ve özellikle tahvil piyasasında bu terimi sıklıkla kullanırlar. Sürekli olarak yatırımcıların dilinden düşmeyen bu kelime yukarı yönlü olan finansmanların bir anda düşüşe geçmesi ile kullanılır. Özellikle % 20 seviyesi altına düşen aşağı yönlü hareketlilikler de yaşanmaktadır.

Borsada Ayı Piyasası Neyi İfade Eder?

Borsada ayı piyasası dendiğinde ekonomik dengelerin kısa sürede değişeceği akla gelmelidir. Ekonomi çevresinde sıklıkla kullanılan ve pek çok kişinin yabancı olduğu bu terim uzun vadede piyasalarda yaşanan düşüşler de kullanılır. Herhangi bir şekilde tahmin edilemeyen düşüşler sonrasında uzun süreli bir düşüşü beraberinde getireceğini haber verir. Bir borsa birimi ayı piyasası içerisinde yer alıyorsa bu etki doğrultusunda pek çok ürüne yönelik taleplerin azalacağı anlamına gelir. Bu durum ile karşılaşıldığında genellikle piyasalarda satın alınamayan ürünlerin kısa sürede tüketilmesi ve ekonominin zarara uğramaması için fiyatlarda azalma başlar.

Borsada Ayı Piyasası Altını Bulunanlar için Ne İfade Eder?

Borsada ayı piyasası altın kurunda Belirli bir süreliğine fiyatlarda düşün yaşanacağı anlamına gelir. Aşağı yönlü seyreden bir fiyat politikası doğrultusunda uzun bir süre rakamların bu çerçevede bulunacağı anlamı gelir.

Borsada ayı piyasası kurumda yaşanması genellikle uzun süreli yükselişlerin ardından bir anda meydana gelir. Gerilemenin yaşandığı süreçte değerli para birimlerinde ciddi anlamda bir düşüş yaşanır. Özellikle %20’lik tepe seviyesinin altına düşürmesi ile yaşanan bir durumdur.

Borsada Ayı Piyasası Riski Nasıl Azaltılır?

Borsada ayı piyasası zararını düşürmek hedeflenen doğrultuda kısa süreli yatırımlar ile dengelenebilir. Böyle bir süreç ile karşı karşıya kalan olduğunda panik yapmamak önemlidir. Belirsizlik yüksek miktarlı kayıplara neden olabilir. Yatırımcılar analizleri doğru şekilde gerçekleştirerek açığa satış stratejisini kullanabilirler. Yapılan bilimsel veriler doğrultusunda Türkiye ekonomisinde uzun süreli düşüşler sonunda yükselişleri getiren süreçte ekonomi, ayı piyasasından uzun bir süre etkilenmiştir.

Bu döngüde 1926 yılından beri yaklaşık olarak 8 farklı ayı piyasası etkisinde kalınmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda ayı piyasası içerisine giren her türlü yatırım fonu büyük bir dengesizlik ile kayba uğramaktadır. Borsada ayı piyasasında oluşabilecek riskleri minimalize edebilmek için önemli stratejilerin uygulanması gerekir. Özellikle borsada ciddi yatırımlar da bulunan yatırımcıların bu konuda uzman önerilerini dinleyerek hareket etmeleri yaşanabilecek zararın önlenebilmesini sağlar.

Borsada Ayı Piyasası ile Boğa Piyasası Arasındaki Fark Nedir?

Borsada ayı ve boğa piyasası terimleri sıklıkla gün yüzüne çıkan ve yatırımcıların aşina oldukları bir tabirdir. Ayı piyasası daha çok yaşanan düşüşleri ifade ederken boğa piyasası ani yükselişleri ifade etmektedir. Boğa piyasasında yaşanan iyimser süreç ayı piyasasında daha dramatiktir. Piyasalardaki yükseliş arttıkça boğa piyasası içerisindeki döneme giriş yapılır. Yatırımcılar bu süreçte finansmanlarını yenileyerek yüksek kazançlar elde edebilir. Borsada boğa piyasası daha az riske sahiptir. Bundan uygulanacak stratejiler daha sistematik ve pratiktir.

Borsada ayı piyasası yatırımcıların öngöremediği bu nedenle zararlı çıkabilecekleri bir süreci kapsayabilir. Uzun vadede yatırım ilişkileri barındırabilecek için uygulanacak stratejiler orta vadeli ve kısa süreli minimal hedefleri içermelidir.

Bu haber toplam 406 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.