Bu Özellikleri Taşıyorsanız Devlet Açıklama Yaptı: Yüzde 100 ÖTV İndirimi İçin…

Bu Özellikleri Taşıyorsanız Devlet Açıklama Yaptı: Yüzde 100 ÖTV İndirimi İçin…

Türkiye’de engelli vatandaşlara sağlanan kolaylıklar arasında sıfır araç satın alırken yapılan ÖTV indirimi öne çıkıyor. Devlet, bazı özellikleri taşıyan vatandaşlar için sıfır kilometre otomobil alımında %100 ÖTV indirimi yapıyor.

Gündelik hayatta ulaşım problemi yaşayan vatandaşların sorunlarını ortadan kaldırmak için engelli vatandaşlara ÖTV muafiyeti ile otomobil satışı yapılıyor. Kanuna göre 5 yılda bir bu haktan yararlanabilen engelli vatandaşlar, %100 ÖTV indirimli otomobil almanın yollarını araştırıyor. Yeni oranların Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte 2022 yılında sıfır kilometre otomobillerde engelli ÖTV muafiyeti rakamları netlik kazandı.

Kanunda yapılan son değişiklik ile engelli vatandaşların satın alabileceği ÖTV muafiyeti uygulanana araçlarda istisna 450 bin 500 TL’ye çıktı. Vatandaşların yakından takip ettiği vergi dilimleri ve taşıt istisna tutarları Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla engelli vatandaşların satın almayı düşündükleri sıfır araç fiyatlarındaki oranda yükselme oldu. Bu kapsamda yüzde 90 ve üzeri engeli bulunan vatandaşların sıfır kilometre taşıt alımında uygulanan istisna tutarı 330 bin 800 TL’den 450 bin 500 TL’ye yükseltildi.

Engelli Vatandaşlara Yüzde 100 ÖTV İndirimi

154550793-ikinci-el-otomobil-3.jpg

Engelli vatandaşların ulaşım sorunlarını bir nebze olsun azaltmak amacıyla başlatılan bu kampanyada sıfır otomobil alımlarında ÖTV muafiyeti uygulanıyor. Engelli vatandaşlar için sağlanan bu imkan 5 yılda bir kez kullanılabilir. Kanuna göre 5 yıl içinde ÖTV indirimi ile satın alınan aracın satılması durumunda ÖTV tutarının maliyeye ödenmesi gerekiyor. Devletin engelli araç alımlarında yüzde 40 ve yüzde 90 olmak üzere iki engel oranına göre uygulaması bulunuyor. Engelli vatandaşların sağlık kurumlarından alacakları engelli raporundaki oran dikkate alınıyor.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Şartlar

Engel oranı yüzde 40 olan kişiler, kendi kullanacakları otomobiller için sıfır kilometre araç alımında %100 ÖTV indiriminden yararlanabiliyor. Engel oranı yüzde 90 olan vatandaşlar için 1. derece yakın akrabadan 3. dereceye kadar yakın olan akrabaları ÖTV muafiyeti ile sıfır kilometre otomobil satın alabiliyor. Resmi Gazete’de yayımlanan son değişikliğe göre engelli vatandaşların sıfır kilometre otomobil alımında ÖTV muafiyetiyle istisna tutarı 450 bin 500 TL’ye yükseltildi.

Bu haber toplam 771 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.