Büyürsek vergi gelirlerine büyük katkı sağlayabiliriz

Büyürsek vergi gelirlerine büyük katkı sağlayabiliriz

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, bugün açıklamalarda bulundu. Bankacılık sektörünün ardından Türkiye’de en büyük ekonomik katkıyı sağlayan sektörün sigortacılık sektörü olduğunu belirten başkan bu alanda açıklama yaptı.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, bugün açıklamalarda bulundu. Bankacılık sektörünün ardından Türkiye’de en büyük ekonomik katkıyı sağlayan sektörün sigortacılık sektörü olduğunu belirten başkan bu alanda açıklama yaptı. Büyümenin sigortacılık sektöründe sürmesi halinde hem Türkiye ekonomisinin hem de vergi gelirlerinin aynı orantıda artacağı belirtildi.

Sigortacılık sektörünün genel sektörler içerisindeki payına da dikkat çeken başkan Atilla Benli, bu alanda sektörün daha fazla desteklenmesi talebini de açıkladı. Açıklamaların devamında sigortacılık sektörünün verilerine de değinen başkan Atilla Benli, Türkiye’nin en büyük sektörleri arasında sigortacılığın da yer aldığını belirtmekle birlikte bu alanda vergi gelirlerine bu sektörün büyük katkılarının olduğundan bahsetti.

buyursek-vergi-gelirlerine-buyuk-katki-saglayabiliriz.webp

Sigortacılık sektörünün gelişimi

Araştırma sonuçlarını açıklayan Atilla Benli, Türkiye’de yer alan sigortalılık oranının %2,2 düzeylerinde olduğunu belirtti. Muadil olarak gözlemlenen ülkelerde yaklaşık %3,2 olan oranın ülkemizde de yakalanması halinde sektörel açıdan yaklaşık %45’lik bir büyümenin yaşanması mümkün olacak. Bu durum aynı zamanda vergi gelirlerini de büyük ölçüde etkileyecek durumlar arasında yer alıyor. Sigortacılık sektörünün ilerleyen dönemde desteklenmesiyle birlikte Türkiye ekonomisinin de aynı ölçüde büyümesine olanağın sağlanacağı belirtildi.

Yapılacak olan desteklenme sayesinde mevcut GSYİH büyüklüğünün yalnızca sigortacılık sektörü üzerinden %3,51 düzeyinde büyüme yaşaması muhtemel olabilecek. Konuşmaların devamında büyüme rakamlarını da açıklayan başkan Benli, bu alanda GSYİH’e yapılacak olan katkının 197 milyar TL’ye tekabül edeceğini belirtti. Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağlayacağını belirten başkan Benli, sigorta sektörünün hızlı bir şekilde desteklenmesi ve muadil ülkelerle aynı düzeylere ulaşması gerektiğini açıkladı. Direkt olarak Türk ekonomisine katkı sağlayacak olan bu destekler sayesinde vergi gelirlerinde de büyük bir artışın olacağı öngörülüyor.

Bu haber toplam 152 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.