Çin Merkez Bankası Kredi Faiz İndirimi! Küresel Piyasalarda Dengeler Değişiyor

Çin Merkez Bankası Kredi Faiz İndirimi! Küresel Piyasalarda Dengeler Değişiyor

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımı büyük bir endişe yaratırken, bir başka ekonomi devinden şaşırtan hamle geldi. Çin Merkez Bankası, bugün aldığı karar doğrultusunda kredi faiz oranlarında indirime gittiğini duyurdu…

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında gösterilen ABD ve Çin, son yıllarda ekonomi savaşları ile sık sık gündeme geliyor. ABD’li ve Çinli şirketlere uygulanan ekonomik ambargolar dışında çeşitli stratejik ortalıklar yapılması her iki ülkenin piyasayalar üzerinde farklı etkilere yaratmasına yol açıyor. Son olarak küresel piyasalarda ve hatta Türkiye’de bile gündem olan konuların başında ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırım politikası takip ediliyordu.

Fed’in politika faizini artırması küresel piyasalarda olduğu gibi Türkiye’deki iç piyasada da endişe yaratırken, Çin kanadından farklı bir hamle geldi. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olarak gösterilen Çin’de şaşırtan faiz kararı geldi. Bugün yapılan duyuruya göre Çin Merkez Bankası, bir yıl vadeli kredi ana faiz oranını 10 baz puan indirim yaparak yüzde 3.70 seviyesine düşürdü. Bankanın beş yıllık kredi ana faiz oranı ise Nisan 2020’den bu yana ilk kez indirim yapılarak 5 baz puan düşüşle 4.60’a indi.

Çin Para Musluklarını Açtı

ABD Merkez Bankası Fed’in artan enflasyon nedeniyle faiz artırımı yaparak parasal sıkılaşmaya gidileceği konuşulurken, Çin tam tersi hamlelerle gündeme gelmeye başladı. Çin yavaşlayan ekonomik büyümesini hızlandırmak için borçlanma maliyetini belirleyen başlıca faiz oranlarını düşürdü. Çin ekonomisindeki ivme kaybının devam etmesi beklenirken yatırımcıların öngörüsü ekonomik büyüme dibi görmeden faiz indirimlerinin devam edeceği şeklinde oldu. Bu nedenle Çin’de önümüzdeki aylarda para politikasının bir miktar daha gevşetilmesi gündeme geldi.

Çin Gayrimenkul Sektöründe Büyük Kriz

cin-banka-para.jpg

Çin’in ekonomik büyümesini yakından takip eden deneyimli analistler, Çin gayrimenkul piyasasındaki sorunların 2022’de de devam edeceğini düşünüyor. Koronavirüs varyantı Omicron’un tüketici faaliyetlerini kısıtlaması, ülkedeki para akışının hızını kesti. Bu yüzden Çin Merkez Bankası, tüketici faaliyetlerinin yeniden hızlanması ve özellikle gayrimenkul sektöründeki krizin geçmesi için para politikasının gevşetilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu haber toplam 1054 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.