Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan EYT'lilere Erken Emeklilik Müjdesi Seçim Öncesi Verilecek Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan EYT'lilere Erken Emeklilik Müjdesi Seçim Öncesi Verilecek Mi?

Yıllardır çözüm beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu için meraklı bekleyiş sürüyor. 2021’in son aylarında yeniden gündem olan EYT yasası için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama bekleniyor. EYT’de son durum nedir?

Geçen yılın son aylarından bu yana gündemden düşmeyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) sorunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da sık sık dile getirtilmeye başlandı. Bunun üzerine yüz binlerce kişide büyük bir heyecan oluşurken umutlanan EYT’liler son gelişmeleri yakından takip etmek istiyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası çıkacak mı? EYT’de son durum nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da Son Durum

266574-ak-parti-den-son-dakika-eyt-aciklamasi-tarih-verdi-68bce9ecf8e5b02c87947e5cdd3b21bc.jpg

Ulusal basında yer alan habere göre Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişiyi yakından ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için çalışma başlatıldı. AK Parti teklifi bu sene Meclis Genel Kurulu’na getirmeyi planlarken EYT teklifi için bazı formüllerin gündeme geldiği öğrenildi. EYT yasasının onaylanmasını bekleyen milyonlarca vatandaş için öncelikle bu yasanın kapsamı ve şartları çerçeve içine alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılında yapılacak seçimler öncesinde EYT yasasının onaylanmasını bekleyen vatandaşları heyecanlandıran açıklamalar kullandı. Bu sene içinde EYT ile ilgili önemli çalışmalar yapacaklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, EYT bekleyenleri umutlandırdı. Edinilen son bilgilere göre Meclis’e sunulup görüşülmesi beklenen EYT teklifi için bazı formüller üzerinde çalışılıyor.

EYT Şartları Neler Olacak?

Ulusal basında da geniş yankı bulan ve bir süredir gündemden düşmeyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni düzenlemeler yapılacak. İlk olarak bu teklifin kapsam ve şartları belirlenirken emekliler için bazı şartlar aranacağı öğrenildi. Ulusal basında ye alan açıklamalara göre EYT kapsamında yaş sınırı ve sigortalılık süresine bakılacak.

Yeni düzenlemeler ile birlikte EYT’de 50 yaşın altında olmama ve 1999 yılı öncesi Bağkur ya da SSK sicil kaydı bulunmama koşulları aranacak. Emeklilikte Yaşa Takılanlar kanunun Meclis’te onaylanıp resmen kabul edildiğinde prim ve gün sayısını dolduranlara emeklilik hakkı verilebilecek. Belli bir yaşın üstünde olanlara emeklilik verilmesi gibi bir formül de üzerinde çalışılan konular arasında yer alıyor. Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi gibi düzenlemeler üzerinde çalışılıyor.

Bu haber toplam 1071 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.