Cumhurbaşkanından Son Dakika Açıklaması: 2022 Asgari Ücret Değişiyor Mu? Yeni Zam Gelebilir!

Cumhurbaşkanından Son Dakika Açıklaması: 2022 Asgari Ücret Değişiyor Mu? Yeni Zam Gelebilir!

Türkiye’de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret zammına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 ay sonra enflasyon şartlarına bakarak asgari ücrete yeniden zam yapma sinyali verdi…

Yüksek enflasyon sebebi ile ürün ve hizmetlere gelen üst üste zamlar, asgari ücretlinin belini bükmeye devam ediyor. Vatandaşlar 2022 yılında zamlanan asgari ücretle geçim sıkıntısı yaşarken, bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelecek haberleri bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 ay sonra asgari ücretin yeniden değerlendirilebileceğine dair ilk sinyalleri verdi.

Temmuz Ayında Asgari Ücrete Zam Gelebilir

Her yıl sadece ocak ayında yeniden düzenlenen asgari ücret zammında Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan milyonlarca vatandaşı heyecanlandıran açıklamalar geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu çalışmaları sonrasında 2022 yılı için belirlenen asgari ücret 2 bin 825 TL’den 4 bin 253 TL’ye çıkarılmıştı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan resmi enflasyon rakamlarına göre asgari ücrete son yılların en büyük zammı yapılmıştı.

Ancak asgari ücretlilerin yüksek enflasyon yüzünden geçim zorluğu yaşamaları yılın ilk ayında da ciddi şekilde hissedilmeye devam etti. Bu süreçte asgari ücrete enflasyon düzenlemesi geleceği konuşulmaya başladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son açıklamasında 6 ay sonra asgari ücretin yeniden değerlendirilebileceği mesajını vererek vatandaşları heyecanlandırdı.

“Türkiye Şampiyonlar Liginin Parçası Olacak”

619dce817af5071048d43d4d.jpg

Meclis’te gerçekleştirilen Ak Parti grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete 6 ay sonra zam yapma sinyali verdi: “Önümüzdeki temmuz ayında enflasyon gerçekleşmesine ve şartlara bakarak gerekirse çalışanlarımızın durumlarını yeniden değerlendireceğiz” ifadelerini kullanan Erdoğan’ın açıklaması 6 ay sonra asgari ücrete zam yapılabileceği şeklinde yorumlandı. Partisinin grup toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamaları asgari ücrete zam sinyali olarak algılandı.

Halkın haksız bir fiyat artışı yükünün altında kalmasını engelleyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Önümüzdeki yaz aylarında çabalarımızın, fedakarlıklarımızın meyvelerini hep beraber almaya başlayacağız. Ülkemizi ekonomide de şampiyonlar liginin parçası haline getirmekte azimliyiz.” ifadelerini kullandı. Bu açıklamalara göre enflasyonun önümüzdeki aylarda hızla artmaya devam etmesi durumunda asgari ücrete temmuz ayında bir güncelleme gelebileceği belirtildi.

Bu haber toplam 446 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.