Devlet 1150 TL Doğalgaz Yardımı Yapacak! Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet 1150 TL Doğalgaz Yardımı Yapacak! Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ekonomik olarak zor durumda kalan vatandaşlara zorlu geçen kış mevsimi boyunca doğalgaz yardımı yapılacak. Devlet, doğalgaz faturasını ödemekte zorlanan vatandaşa yıllık 450 TL ile 1150 TL arasında maddi destek verecek…

Türkiye’de giderek artan hayat pahalılığı karşısında vatandaşlar, özellikle soğuk geçen kış aylarında ekonomik olarak zorluk yaşıyor. Gıda ve enerji fiyatlarında yaşanan artış, dar gelirli vatandaşları fena halde vurdu. Özellikle doğalgaza gelen zamların ardından vatandaşlar kış mevsimini nasıl geçireceğini kara kara düşünmeye başladı. Peş peşe gelen zamlar sonrasında doğalgaz faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlara müjdeli haber devletin resmi kurumlarından geldi.

1150 TL’ye Kadar Doğalgaz Desteği

61e27ce8ed13441560def8fc.jpg

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklanan uygulama kapsamında, dar gelirli olup da doğalgaz faturasını ödeyemeyen vatandaşlara maddi destek verilecek. Soğuk geçen kış aylarında ısınma sorunu yaşanmaması için vatandaşların yanında olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda yaptığı kömür yardımının kapsamını genişletti. Bu yıldan itibaren dar gelirli vatandaşlara doğalgaz fatura desteği yapılacak. Bakan Yanık, maddi durumu yetersiz olup da doğalgaz faturasını ödeyemeyen vatandaşlar için başlatılan bu uygulama kapsamında yıllık 450 TL ile 1150 TL arasında maddi destek verileceğini duyurdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, basın mensupları ile buluşarak, bu kış aylarında vatandaşlara verilecek sosyal yardımlar hakkında açıklamalar yaptı. Bakan Yanık, artan enerji fiyatları yüzünden ısınmada sıkıntı yaşayan vatandaşlar için sosyal yardımların genişletildiğini söyledi: “Burada hedefimiz 4 milyon haneye ulaşmak. Kömürün 2 katından fazla hane sayısı bu. Sadece kömür alan hanelere değil yani. Senelik 3 milyar liraya yakın bir destek öngörüyoruz.”

Doğalgaz Yardımı Başvuru Süreci

Bakanlığın vermiş olduğu doğalgaz yardımından yararlanmak için vatandaşların e-Devlet üzerinden online başvuru yapmaları gerekecek. İnternet ortamı dışında dar gelirli vatandaşlar ikamet ettikleri ilde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) şahsen müracaat ederek de doğalgaz yardımı alabilecek. Bakanlıktan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre yıllık 450 TL ile 1150 TL arasında değişen doğalgaz yardımı başvurusunun Şubat ayının ikinci yarısında alınacağı belirtildi.

Bu haber toplam 779 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.