Devlet Destekli Çapa Makinaları Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çapa Makinaları Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Çapa Makinalarının ne olduğunu, almak için yapılması gereken işlemleri sizler için hazırladık. Uygun görülmesi halinde sizler de devlet desteklerinden faydalanarak çapa makinası alabilirsiniz.

Devlet destekli çapa makinaları almak son zamanlarda yatırımcılar tarafından ya da bu işe girmeyi düşünen kişiler tarafından oldukça sık araştırılan bir konudur. Devlet destekli çapa makinaları almak isteyen kişilerin izlemesi gereken birkaç yol adımı vardır. Bu yol adımlarının eksiksiz şekilde tamamlanmasının ardından kişilerin başvuruları uygun görülüp onaylanır ise, bu makinaları almak için devlet destekleri ilgili hesaplarına yatırılmaktadır.

Bu destekler sayesinde tarıma olan ilgi ve alaka her geçen gün daha fazla artmaktadır. Devlet teşvikleri sayesinde tarım sektöründe öncü ülkelerden biri haline gelen ülkemizin ekonomisi de aynı zamanda hızla gelişmektedir. Yani devlet destekli çapa makinası alarak tarım sektörüne giriş yapan kişiler aynı zamanda ülke ekonomisine de faydalı birer birey olmaktadırlar.

Tarımsal Makine Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarımsal makine desteği başvurusu yapmak için kişilerin eksiksiz şekilde doldurması gereken ya da tamamlaması gereken belgeler vardır. Bu dökümanların tamamlanmasının ardından destek başvurusunda bulunulabilir.

Ayrıca çeşitli kurumlar tarafından da devlet destekli olacak şekilde tarım makineleri destekleri verilmektedir. Bu kurumlar aşağıdaki gibidir:

 • KOSGEB
 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Tarımsal Kredi Kooperatifleri
 • Ziraat Bankası

Bu gibi yerlerden devlet destekli tarımsal makine desteği başvurusunda bulunmak mümkündür. İstenilen belgeler uygun şekilde tamamlandığı zaman başvuru yapmak için bu kurumlardan uygun olanın seçilmesi ve başvuru işlemlerinin tamamlanması gerekir. Devlet destekleri çapa makinaları gibi çeşitli destek türleri de bulunmaktadır. Kişiler ihtiyaçlarına göre çeşitli destek türlerinden birini seçebilir ve tarımsal faaliyetlerde bulunabilir.

Devlet Tarafından Sunulan Tarım Makinaları Desteği Nelerdir?

vatandasa-100-milyar-lirayi-bulacak-devlet-destegi-1641276882-9595-1.jpg

Devlet tarafından sunulan tarım makinaları destekleri her bir faaliyet kolu için oldukça fazla sayıda ve çeşitlidir. Bu destekler kısaca şunlardır:

 • Traktör alımı için verilen destekler.
 • Sulama ekipmanları ve motorları için verilen destekler.
 • İlaçlama ekipmanları için verilen destekler.
 • Güneş ve rüzgar enerjisi donanımları için verilen destekler.
 • Traktör arkasında monte edilebilen biçme, kesme ya da ekme donanımı için verilen destekler.

Kişiler kendi ihtiyaçları doğrultusunda uygun gördükleri destek türlerini seçerek ve gerekli belgeleri eksiksiz şekilde doldurarak bu maddi desteklerden faydalanma imkanına sahip olabilirler.

Devlet Destekli Traktör Alımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Devlet destekli traktör alımı işlemi gerçekleştirmek için kişilerin izlemesi gereken belirli prosedürler ve süreçler vardır. Bu prosedürler ve süreçlerin tam anlamı ile uygun şekilde tamamlanmasının ardından kişiler bu desteklerden faydalanabilirler.

Devlet desteği alarak traktör satın almak isteyen kişilere TKDK ve IPARD gibi programların dahilinde destek hizmeti verilir. Çiftçileri teşvik etmek ve onları tarımsal faaliyetlerde bulundurmak adına verilen bu destekler sayesinde ülkemiz tarımsal faaliyetler açısından gelişmekte ve bu durum da dolaylı olarak ekonomimize etki etmektedir. Verilen destekler kısaca şunlardır:

 • Çiftçiye devlet desteği dahilinde 30000 Türk Lirası’na kadar faizsiz kredi desteği sunulabilir.
 • Traktör kredisi ile birlikte belirlenen şehirlere alınacak olan traktörlerin fiyatlarının %50’si devlet tarafından ödenir.

Bu desteklerden faydalanmak isteyen kişilerin belirlenmiş olan il ya da ilçelere kayıtlı şekilde çiftçilik yapması zorunludur.

Devlet Destekli Çapa Makinaları Başvuru Süreci

Devlet destekli çapa makinaları başvuru süreci en fazla 40 gün içerisinde tamamlanır. Süre içerisinde yatırımcı kişiler tarafından usullere uygun şekilde alınmış makinaların tüm işlemlerinin bitirilmesi yaklaşık olarak 45 gün sürmektedir. Yani devlet destekli çapa makinaları hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler 45 günlük sürecin ardından çapa makinalarına sahip olmaktadırlar.

Bu haber toplam 2509 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.