Devlet Destekli Konut Hesabı Hangi Bankada?

Devlet Destekli Konut Hesabı Hangi Bankada?

Devlet destekli konut hesabı hangi bankada, konut hesabı nasıl oluşturulur konularına yazımızda yer verdik. Siz de konut hesabı açarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilir çeşitli yatırım faaliyetleri ile geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

Devlet destekli konut hesabı hangi bankada konusu yatırım faaliyetlerinde bulunan kişiler tarafından merak edilir. Bu noktada yapılan araştırmalar sonrasında bütçeye uygun şekilde işlemler başlatılabilir. Devlet destekli konut hesabı üzerinden düzenli yatırımlar yapılması şartı ile devlet desteğinden yararlanılır. Bu destekten yararlanma şartı olarak kişilerin konut sahibi olmaması gerekir.

Devlet Destekli Konut Hesabı Nedir?

Konut sahibi olmayan kişiler için özel olarak oluşturulan devlet destekli konut hesabı oluşturularak ilgili faydalardan yararlanılması için belirli şartların sağlanması gerekir. Devlet destekli konut hesabı hakkında bilgilendirme şu şekildedir:

 • Anlaşma banka aracılığı ile konut hesabı açan bir kişi üç yıl boyunca kesintisiz ve düzenli miktarlar üzerinden para yatırımında bulunması gerekir. Bu sürecin tamamlanması ardından ilgili devlet katkısı yatırımın %20’si kadar kişinin hesabına aktarılır.
 • Devlet destekli konut kredisinin üst limiti 15.000 TL olarak belirlenir.
 • Vatandaşa çeşitli niteliklerle ödeme kolaylığı sunularak ilgili süreç başlatılır ve takibi sağlanır.

Devlet Destekli Konut Hesabı Ödeme Şekilleri Nelerdir?

konut-hesabi-alt-limit-d978d.jpg

Evlenmeyi düşünen ya da geleceği için yatırım faaliyetlerinde bulunmak isteyen pek çok kişiye özel olarak devlet destekli projeler oluşturulur. Kişilerin bu projelere dahil olarak kredilerden yararlanabilmeleri için belirli şartları sağlıyor olmaları gerekir. bu noktada temel kriter ise daha önce devlet desteği ile kredi sahibi olunmamış olmasıdır. Devlet destekli konut hesabı ödeme şekilleri şöyledir:

 • Bir kişi konut hesabına en az 3 ya da 4 yıl aralığında düzenli ödeme yaptığı noktada üst limiti 13.000 TL olacak şekilde %15 oranında devlet destekli konut hesabı noktasında ödeme gerçekleştirilir.
 • Bir kişi konut hesabına en az 4 ya da 5 yıl aralığında düzenli ödeme yaptığı noktada üst limiti 14.000 TL olacak şekilde %18 oranında ödeme gerçekleştirilir.
 • Bir kişi konut hesabına en az 5 ya da 6 yıl aralığında düzenli ödeme yaptığı noktada üst limiti 15.000 TL olacak şekilde %20 oranında ödeme gerçekleştirilir.

İlgili ödeme koşul ve şartlarının kabulü ardından banka tarafından süreç takibi yapılır ve kişi kurallı şekilde ödeme yaptığı noktada tüm devlet desteği hak ederlerine sahip olabilir.

Devlet Destekli Konut Hesabı Hangi Bankada?

Devlet destekli konut hesabı açtırarak birikim yapmak isteyen kişilerde aranan temel şart üstlerine kayıtlı bir konutun bulunmuyor olmasıdır. Bunun sağlanması halinde devlet destekli konut hesabı açılabilecek bankalar şu şekildedir:

 • Denizbank Devlet Konut Hesabı
 • İş Bankası Konut Hesabı
 • Ziraat Bankası Konut Birikim Hesabı
 • Devlet Destekli Halkbank Konut Kredisi Hesabı
 • Finansbank Konut Kredisi Birikim Hesabı
 • Yapı Kredi Konut Hesabı

Tüm bu bankalar aracılığı ile gerekli belge teslimleri sonrasında konut hesapları açılarak yatırım işlemlerine başlanabilir.

Konut Hesabında Devlet Desteği Hangi Koşullarda Son Bulur?

Pek çok kişi birikim amacıyla konut sahibi olmak isterken ülke genelinde bir pazar ağı oluşturulması noktasında da devlet tarafından çeşitli destekler sunularak konut hesaplarına teşvikler ortaya konur. Bu noktada devlet desteğinin kesileceği haller ise şu şekildedir:

 • Mevcut hesaba düzenli olarak ödeme yapılması gerekir. Kişi bu ödemeleri hiç yapmaz ya da geciktirirse devlet desteği kesilebilir. Bu gecikme üç aylık bir süreci kapsar.
 • Kişi ödemelerini üç aylık vadeler ile yapmayı kabul etmiş fakat bu süreçte gereğinden eksik bakiye ile para aktarımı sağlıyor ise ilgili koşullar gerçekleşmediği için destek geri çekilir.
 • Hesap sahipleri birikim hesaplarından para çekme hakkına sahiptir. Fakat bir dönem içinde ikinci kez para çekimi yapılırsa devlet destekli konut hesabı avantajları son bulur.

Bu haber toplam 439 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.