Dolar, Altın ve Euro 2022 Tahminleri

Dolar, Altın ve Euro 2022 Tahminleri

Yaşanan kur dalgalanması, 2022 yılında kurun hangi seviyede olacağı merak konusu oldu, bizde bu makalemizde Dolar, Altın ve Euro 2022 Tahminlerine yer verdik.

Ülkede yaşanan kur dalgalanması hem yatırımcıları hem de borsayı bir bilinmezliğin içine atmış durumda. Özellikle yılın 4. Çeyreğinde artış gösteren kur, devletin açıkladığı kur korumalı TL mevduat hesabı paketiyle yeniden inişe geçti. Açıklamanın ardından %30 değer kaybeden dövizde dolar 18 TL’den 12 TL’ye düşerken Euro ise 20 TL den 14 TL seviyelerine geriledi. Bu gerilemeyle beraber birkaç gündür dengeli giden kurun 2022’de ne olacağı merak konusu. Özellikle dolar, altın ve euro için sürekli olarak farklı tahminler yapılıyor.

Kur Artışı Neden Olur?

Piyasa ile içli dışlı olmayan, kur dalgalanmalarını yeni yeni öğrenen insanların kurdaki bu artışların nedeni hakkında pek bir fikri yoktur. Peki kur dalgalanmaları neden olur? Hangi nedenler kur artışını ve azalışını tetikler?

Kur para birimi değerini gösteren değerdir. Bu değer piyasada bulunan dövizin az veya çok olmasına göre değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse, piyasada bulunan dolar miktarının fazlalığı değeri düşürür. Bu da dolarda kur düşüşüne sebep olur. Tam tersi durumda ise dolar yükselir. Ülkemizde bulunan diğer dövizler için de bu durum geçerlidir.

2022 Kur Tahminleri

dolar-tl-degisimi.jpg

Şu anda akıllarda yer alan en büyük soru 2022 yılında dolar, euro ve altının hangi seviyelerde olacağıdır. Bu konuda farklı fikirler yer alıyor. Altın için ons fiyatının 2022’de 1500 dolardan 1300 dolara kadar inmesi bekleniyor. Dolar ve Euro bazında ise doların 2022’ye girilirken 12-13 TL aralığında seyredeceği, euronun ise 14-15 seviyelerinden işlem göreceği fikri kamuoyunda hakim. Ancak özellikle açıklanan TL mevduatlı kur koruma paketi kurun şuan da sabitlenmesinde etkili olduğundan, ileride gelecek seviyeleri tahmin etmek güç görünüyor.

Kur Korumalı TL Mevduat

Peki hükümetin açıkladığı kur korumalı TL mevduat paketi nedir? Kurun düşmesinde neden bu kadar etkili oldu? Kur koruma paketi insanların hesaplarında bulunan dövizleri TL’ye çevirmesi amacıyla planlanmıştır. Bu pakete göre 3, 6, 9 ve 12 aylık vadelerle açılacak mevduat hesaplarında bozdurulan dövizler vade sonunda eğer daha yüksek bir seviyeye çıkarsa devlet tarafından karşılanacak. Her sabah Merkez Bankası saat: 11:00’de gün içerisinde işlem görecek kur oranlarını açıklayacak. Bu pakete devlet bankalarının yanı sıra isteyen özel bankalarda katılabilecek.

Paket açıklandıktan sonra insanlar hiçbir risk almadan dövizlerini bozdurmaya başladı. Bu bozdurmayla beraber TL değer kazandı. Tahminlere göre 1 günde 1 milyar doların bozdurulduğu belirtiliyor.

Düşüş Devam Eder Mi?

Kur korumalı paketin açıklanmasından sonra kurdaki düşüşün devam edip etmeyeceği sorusuna net bir yanıt vermek mümkün değildir. Fakat yıllar önce bu paket denenmiş ve pek iyi bir sonuç alınamamıştır. Gelinen noktada iyi bir sonuç alınmış gibi görünse de ilerleyen aylarda daha net bir tablo karşımıza çıkacaktır. Özellikle paket açıklandıktan sonraki 3. ayın sonunda kurdaki durum önemlidir. Çünkü en düşük vadeli mevduat 3 aydır. İnsanların 3 ay sonunda kur korumalı mevduat hesaplarındaki parayı nasıl değerlendirecekleri belirleyici olacaktır.

market-fiyatlari-2022.jpg

Dövizin Fiyatlara Etkisi

Ülkedeki insanları ikiye bölen durumlardan biri dövizin fiyatlarda tetiklediği artıştır. Özellikle sosyal medya platformlarında zincir market çalışanlarının fiyatlardaki zamları göstermek için attığı görseller büyük tepkiye yol açtı. Dolar şuanda 12-13 TL bandında olsa da 1 ay önce 9 lira olması sebebiyle birçok üründe zam yapılmasına sebep oldu. Bunun sebebi ise ürünlerin veya bu ürünlerin hammaddesinin döviz karşılığında satın alınmasıdır.

Bu haber toplam 754 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.