Dolar / Euro paritesi 20 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor!

Dolar / Euro paritesi 20 yılın en düşük seviyelerinde seyrediyor!

2002 yılında gözlemlenen seviyesinin altına inen Euro / dolar paritesinin son 20 yıl içerisinde en düşük seviyeleri gördüğü açıklandı.

Euro / dolar paritesinin 20 yıl içerisinde en düşük seviyesine gerilediği gözlemlendi.

Uluslararası piyasalar kapsamında, euro dolar paritesi 0.9913'e kadar düştü.


Böylelikle parite 2002 yılı içerisindeki 0,9952 seviyesinin altına iniş gösterirken son 20 yıl içerisinde de en düşük seviyesini görmüş oldu.

Euro/dolar paritesinin temmuz ayının ortalarında da 1,0000 seviyesini test ettiği gözlemlenmişti.

Paritede yaşanan gerileme, ABD Merkez Bankasının (Fed) eylül ayında gerçekleştireceği toplantıda toplam 75 baz puanlık faiz artışına gideceğine yönelik beklentilere yönelik artışı, Avrupa'da şu anda yaşanan resesyon riski, kuraklık Ukrayna-Rusya savaşı ve Rusya'dan Avrupa'ya gaz sevkiyatının kesilmesi gibi farklı sebeplerden kaynaklanıyor.

dolar-euro-paritesi-20-yilin-en-dusuk-seviyelerinde-seyrediyor.webp

Euro değeri

Euro, 1999 yılı içerisinde piyasaya sürüldüğü zaman 1 euro 1,17 dolar seviyesindeydi. Bu tarihten sonra ise euro, dolar karşısında büyük bir hızla değer kaybetti. 2000 ekim ayında ise euro 0,82 dolara kadar geriledi.

Euro, 2002 yılından sonra 2008'e kadarki süreç kapsamında dolara karşı büyük bir değer kazandı. 2008 yılı içerisinde 1 euro 1,60 dolara kadar çıktı. Bu durum Euro rekorunu da beraberinde getirdi.

Euro bölgesi hakkında detaylar

Almanya, İtalya, Lüksemburg, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Finlandiya, Belçika, İrlanda ile Portekiz para birimi avronun 1999 yılı ocak ayında kaydi olarak yürürlüğe girmesine karar verilmişti. 2002 yılı içerisinde ise bu para birimini kabul eden AB ülkelerinde euro bozuk ve banknot paraları piyasaya sürülmüştü.

Bu haber toplam 142 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.