Ekonomist Selçuk Geçer Uyardı: Dolar Bir Gecede 20 TL'yi Geçecek! Dolar Şokuna Nasıl Hazırlanmalı?

Ekonomist Selçuk Geçer Uyardı: Dolar Bir Gecede 20 TL'yi Geçecek! Dolar Şokuna Nasıl Hazırlanmalı?

Büyük bir ilgi gören ünlü ekonomist Selçuk Geçer, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Dolar şokuna karşı vatandaşın hazır olması gerektiğini söyleyen Geçer, doların bir gecede 20 TL’yi aşabileceği uyarısında bulundu…

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK resmi verilerine göre 2022 yılı ocak ayında 11.10 enflasyon görülürken, yıllık bazda enflasyon 48.69’a çıktı. Son 19 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon rakamlarıyla ilgili tartışmalar devam ediyor. ENAG ise ocak ayı enflasyonun yüzde 15.52 açıklarken yıllık enflasyon ise yüzde 114.87’ye çıkarak rekor kırdı.

Geçtiğimiz dönemde BDDK tarafından hakkında suç duyurusunda bulunulan ekonomist Selçuk Geçer, enflasyon verileri ışığında dolar kurunu değerlendirdi. Ünlü ekonomist, Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamalarına dikkat çekerek, “Demek ki; Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında yüksek enflasyona maruz kalacağız. AK Parti mümkün olduğunca baskılamaya devam edecek. "Yüksek enflasyonumuz var ama dolar yükselmiyor" teorisini uygulamaya çalışacaklar” dedi.

“Dolar Yükselmeye Devam Edecek”

dolar-4.jpg

Doların 13.50 TL civarında baskılandığını ancak ne yazık ki ileriki günlerde yükselmeye devam edeceğini söyleyen Selçuk Geçer, takipçilerine şu açıklamayı yaptı: “Keşke serbest bıraksalar, patlamaya maruz kalmadan adım adım yükselse de piyasalar bozulmasa. Dolar agresif yükselince piyasada enflasyonist etki artıyor. Kiralar artıyor, araç fiyatları artıyor, gıda fiyatları yükseliyor. Dolar geri gelse de enflasyonist etki kalıcı oluyor. Aynı 18'den 13'e düşen dolar kurunun ardından fiyatların geri gelmemesi gibi.”

Bir Gecede Dolar 20 TL Uyarısı

Dolar şokuna karşı vatandaşları uyaran ünlü ekonomist Selçuk Geçer, “Dolar baskılanmaya devam ederse bir gece yarısı doların agresif bir şekilde 20 TL'nin üstüne çıkacağını göreceğiz.” dedi. Türkiye’nin ekonomik buhrana doğru adım adım gittiğini söyleyen ekonomist ayrıca bu sene fiyatlarda düşüş beklentisine girilmemesi gerektiğini hatırlattı: “Dolar ne zaman 14'ü kırıp 18'e doğru ilerlerse bu yükseliştir. Ve bu kaçınılmaz. Dolar şokuna hazır olun. Dolar, 18 TL olduğunda ve hatta yıl sonunu 20-25 TL'nin üstünde kapattığında bedelini insanlarımız ödeyecek.”

haberust.com yatırım tavsiyesinde bulunmaz. Haberde yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı değildir. Yatırım danışmanlığı yetkili kurumlarca yapılır. Haberust.com kayıplardan sorumlu değildir. Burada yer alan haberlerin kaynağı uzman ekonomistlerin açıklamaları ve yorumlarıdır.

Bu haber toplam 957 defa okunmuştur

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.